Rzut oka na 2017. Koniec terroryzmu? Migracji? Co nas zaskoczyło?

Oto rzut oka na poprzedni rok. Co było ważne, co pojawiało się na naszym portalu, co warto wspomnieć?

Koniec terroryzmu – nierychły

Na pewno jedną z najważniejszych rzeczy było pokonanie Państwa Islamskiego. Zwycięstwo to o tyle gorzkie, że zaraz zaczęliśmy się martwić, co dalej po ISIS? Jedni martwili się ich zamachami w Europie, inni zastanawiali się czy ex-terroryści znajdą pracę. Państwa należące do pierwszej grupy (Wielka Brytania i Francja) wysyłały jednostki specjalne, żeby upewnić się, że jak najmniej wróci ich do kraju, pozostałe (jak Szwecja) przygotowywały programy resocjalizacji.

To, że ISIS cofało się w Syrii i Iraku, nie oznaczało, że Europa była bezpieczna. Spektakularne zamachy, takie jak w Barcelonie, na moście Westminster, w Manchesterze, oraz wiele o mniej licznych ofiarach i jeszcze więcej zamachów udaremnionych, potwierdzały, że nie ma powodu do odetchnięcia z ulgą.

Niewielu miało odwagę postawić tezę o związkach terroryzmu z religią, niewielu zastanawiało się, dlaczego zachodnie społeczeństwa pozwalają na to, żeby nie stawiać takich pytań.

Koniec imigracji – niemile widziany

Europie w końcu udało się ograniczyć napływ imigrantów środkowym szlakiem Śródziemnomorskim z Libii. Z tej okazji rozmawialiśmy z Frontexem o tym co może, a czego nie.  Osiągnięte to zostało dzięki współpracy z libijską strażą przybrzeżną, ukręceniu samowoli organizacji NGO, które podejrzane były o współpracę z przemytnikami ludzi oraz dzięki łapówkom dla libijskich milicji, chociaż bardziej przypominało to płacenie reketu.

Ten ostatni fakt skrytykowała Amnesty International.  Cóż, chcielibyśmy usłyszeć kiedyś od AI, że ma pomysł na racjonalne rozwiązanie problemu, ale może wolą z Europy stworzyć kolejną Turcję, gdzie ich członkowie wylądują w więzieniu?

Na razie wydaje się, że Polsce udało się uniknąć udziału w procedurze relokacji narzuconej przez Komisję Europejską. Chociaż piętnowana przez państwa zachodnie, to jednak, jeśli spojrzeć na gołe liczby, nie jesteśmy aż taką czarną owcą w Unii Europejskiej.  W Unii, która tak naprawdę do końca sama nie wie, jakie podjąć stanowisko wobec masowego, niekontrolowanego napływu uchodźców.

W marcu Parlament Europejski zaczął wskazywać na te same problemy, które nasz portal widział już dwa lata temu.  Pod koniec roku Prezydent Rady Europejskiej napisał list, w którym wezwał do odrzucenia obowiązkowej relokacji, która grozi pogłębianiem się konfliktów w Unii. Na co komisarz ds. migracji Dimitri Avramopoulos odpowiedział, że musimy wprowadzić taką procedurę, bo migracja do Europy to normalność naszych czasów i musimy się z tym pogodzić. Wnioskujemy o dymisję tego ostatniego, skoro nie ma on ochoty bronić granic Europy.

Polska coraz bardziej obecna – niestety

Coraz częściej na Euroislam.pl – co stwierdzamy ze smutkiem – była obecna Polska, co pokazało, że jednak problem dotyczy też naszego kraju. Coraz więcej zaczęło się mówić o dżihadystach z Polski. Jeden na szczęście został zabity w Syrii,  inny został schwytany i toczy się jego proces. Obydwaj odwiedzali warszawski meczet przy ulicy Wiertniczej. Inny Polak przez platformę Telegram przekonywał braci dżihadystów, że Polska nie jest złym celem. Głośniej też było o polskich salafitach-konwertytach. Wszystkimi z kolei wstrząsnął zbiorowy gwałt na Polce, przebywającej na wakacjach we włoskim Rimini.

Te wszystkie wydarzenia sprawiły, że skrajna prawica w Polsce urosła w siłę, o czym ostrzegamy od lat i ostrzegaliśmy też na początku 2017 roku. Dlatego dziwi nas zdziwienie, że na Marszu Niepodległości, 11 miesięcy później, pojawiły się antyislamskie hasła. Co prawda, jak się okazało, nie tak radykalne jak opisali je dziennikarze mediów zagranicznych mający problem ze zrozumieniem tekstu pisanego, ale jednak. Nieświadomie dziennikarze stali się współpracownikami tego dżihadysty, który przekonywał, że „Polska nie jest złym celem”.

Zaskakująca Arabia, nudna Szwecja i uciszone Niemcy

Zaskoczeniem tego roku była Arabia Saudyjska. Wpuściła kobiety na stadion,  zapowiedziała, że będą mogły jeździć samochodami i ogłosiła budowę super miasta i kraju tolerancyjnego islamu. Kobieta-robot bez abaji to było jednak za wiele.

Zaskoczeniem nie była niestety Szwecja. Jej feministyczny tylko z nazwy rząd defilował w chustach przed irańskim ajatollahem,  tłumacząc się później jeszcze głupiej, a jakby ktoś myślał, że to koniec skandynawskiej degrengolady, to panie zrobiły jeszcze głupsze memy. Rozwścieczyło to dziesiątki tysięcy Iranek walczących o prawo do poruszania się bez chusty na głowie.  Szwecja w ogóle to częsty temat na naszym portalu.

Podobnie jak Niemcy, gdzie w temacie islamu narasta cenzura. O tym mówią ostrzy krytycy islamu,  ale i niemieckie feministki, i niemieccy liberalni muzułmanie, jak Bassam Tibi. Ten ostatni w ogóle uważa, że integracja islamu u naszego zachodniego sąsiada się nie powiedzie, a Merkel jest po prostu jego zdaniem niepoważna. Potwierdza to wywiad przeprowadzony w liberalnym meczecie w Berlinie. Nie cieszy się on dużą popularnością wśród muzułmanów, a i nie jest też bezpieczny.

Jedni chcą odejść, inni za żadne skarby nie

Ciekawy wątek islamu przewinął się w sprawie secesji Katalonii,  która przez chwilę przykuła uwagę Europy – jednymi z popleczników oddzielenia się tego najbardziej zindustrializowanego regionu Hiszpanii są muzułmanie.

Za to od Europy coraz bardziej oddala się Turcja. Nikt już chyba nie ma złudzeń, że do władzy dorwało się tam islamistyczne ugrupowanie, podsycające islamizm nacjonalizmem. Mówiliśmy o tym już w 2005 roku (portal jeszcze nie istniał, ale działaliśmy). Erdogan konfliktuje się z Niemcami, Holandią, Stanami Zjednoczonymiwięzi ich obywateli, łamie prawa człowieka. Czasami jeszcze dziwimy się nie tylko temu, że Turcja negocjuje z Unią o członkostwo, ale że jest nadal członkiem NATO. I nie bardzo rozumiemy, dlaczego akurat PiS uparł się popierać członkostwo Turcji w UE. Chyba, że chodzi o to, żeby utrzeć nosa Niemcom. No cóż, jak już się bawić, to koszty się nie liczą.

Patrz synku, tak wygląda… raport

W Polsce Turcja ma jeszcze jednego sojusznika. Pan dr Konrad Pędziwiatr napisał raport o islamofobii w Polsce dla think tanku związanego z AKP. Nie wiemy, czy za pieniądze, czy z pobudek ideologicznych, więc tego tematu nie poruszamy. Wiemy natomiast, że kłamał w nim na nasz temat, wymyślając sobie zdania, których nie było nigdy na naszym portalu.

Nie tylko Turcja wysiadła z pociągu zwanego demokracją; coraz gorzej jest w innym sztandarowym przykładzie islamskiej demokracji – Indonezji.

Echa dochodzące spoza Europy

Za Wielką Wodą rządy rozpoczął Donald Trump, co spotkało się z licznymi protestami kobiet. Dlaczego jednak zamiast jakiejś Marianny na barykady wiodła islamistka, sympatyczka Hamasu Linda Sarsour?

Z kolei Kanada wprowadziła ustawę M-103 zakazującą „islamofobii” (to taki niezdefiniowany termin do atakowania krytyków islamu). Nawet liberalni muzułmanie są według tego paragrafu islamofobami.

Zaskoczeniem dla świata okazało się, że Izrael ma stolicę w Jerozolimie, co ogłosiły Stany Zjednoczone. W odwecie muzułmanie w Europie zapowiedzieli mordowanie Żydów w Europie.

Rozmowy z katem

Rozczarowywać przestał papież Franciszek – to znaczy: nie spodziewamy się już po nim niczego. Wprowadza islam do chrześcijaństwa, głosi frazesy i prowadzi dialog z reprezentantem islamu Ajmanem al-Tajebem, który uważa za dobre zabicie muzułmanina, który przeszedł na chrześcijaństwo. Czegóż więc możemy jeszcze oczekiwać?

Kilka dobrych wywiadów na koniec

Na koniec polecilibyśmy Czytelnikom kilka naprawdę dobrych wywiadów z tego roku:

wywiad z brytyjskim działaczem Tommym Robinsonem, prześladowanym przez brytyjski system

wywiad z polskim muzułmaninem Piotrem Ibrahimem Kalwasem – bardzo ciekawe i kontrowersyjne stwierdzenia

wywiad z Agnieszką Kołek, polską aktywistką, kuratorką wystawy Passion for Freedom, która z powodu swojej działalności została zaatakowana przez terrorystów islamskich

wywiad z Hege Storhaug autorką książki „Islam. 11 plaga”

wywiad z Kacprem Rękawkiem, polskim specjalistą ds. terroryzmu w Globsec, o tym, jak wygląda praca ludzi badających terroryzm

dekonstrukcję „reportażu” o tym, jaką sielanką jest brukselska dzielnica Molenbeek

Z życzeniami wszelkiej pomyślności, spokoju i zdrowia w Nowym Roku 2018 – redakcja Euroislamu.

 

 

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy