Turcja oskarża USA i Niemcy o wprowadzenia embarga na broń

Turkish soldiers march during a Republic Day ceremony in Istanbul, Turkey, October 29, 2015. Turkey marks the 92nd anniversary of the Turkish Republic. REUTERS/Murad Sezer
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Turcja oficjalnie oskarżyła Stany Zjednoczone i Niemcy o wprowadzenie embargo na sprzedaż broń do tego kraju.

Minister obrony TurcjiNurettin Canikli zarzucił amerykańskim i niemieckim firmom, że wprowadzają „ukryte” embargo na eksport broni do Turcji. Stwierdził, że albo celowo wstrzymują albo znacząco opóźniają dostawę części zamiennych do systemów uzbrojenia Turcji. Mają to być dostawy „systemów potrzebnych do walki przeciwko organizacjom terrorystycznym” jak określił to minister.

Mówi się o tym, że Wielka Brytania i Francja podejdą bardziej „pragmatycznie” do dostarczania Turcji części uzbrojenia zastępując dotychczasowych dostawców.

Relacje pomiędzy Turcją a Stanami Zjednoczonymi i Niemcami pogorszyły się w ciągu ostatniego roku. Z pierwszym z nich spór dotyczy amerykańskiego wsparcia dla syryjskich Kurdów uznawanych przez Turcję za terrorystów, z drugim o łamanie praw człowieka przez Turcję i niemieckie stanowcze deklaracje wzywające do zawieszenia negocjacji unijnych z Ankarą. (j)

źródło: MEF

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook