Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca i pierwszy redaktor naczelny „Super Expressu”, twórca kilku firm internetowych.

W latach osiemdziesiątych stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej, pracował naukowo na Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. Zasiadał w zarządzie Fundacji Stefana Batorego w latach dziewięćdziesiątych.

Autor m.in. książek:  "Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy" (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Strona grzegorzlindenberg.com
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Publicysta, dziennikarz, wykładowca akademicki, dr nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracował z radiem TokFM (wydawca, reporter polityczny), TVN24 i telewizją TVN. Członek zarządu Stowarzyszenia Europa Przyszłości. Prezes fundacji Instytut Spraw Europejskich.

Obecnie pracuje nad kolejną rozprawą doktorską na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego na kierunku nauki o polityce.

Autor prac naukowych z zakresu literaturoznawstwa, kulturoznawstwa oraz politologii religii. W swoich badaniach politologicznych koncentruje się na kwestiach propagandy islamistycznej, kolizji wartości demokracji liberalnej z politycznym islamem, a także muzułmańskich reformatorach. Prowadził gościnne wykłady oraz debaty m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Wrocławskim oraz Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Publikował artykuły naukowe m.in. w serii „Politologia religii” Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz „Wrocławskich Studiach Erazmiańskich”. Regularnie bierze udział w międzynarodowych konferencjach naukowych poświęconych politologii religii. Współautor monografii: Wioletta Husar-Poliszuk, Bartłomiej Secler, Piotr S. Ślusarczyk, Polityka wyznaniowa. Konteksty innych polityk publicznych. Austria, Katalonia, Polska, Zielona Góra: Pracownia Badań nad Mniejszościami Narodowymi i Etnicznymi Uniwersytetu Zielonogórskiego, 2018.

Avatar photo

Jan Wójcik

Specjalista od ekstremizmu i stosunków międzynarodowych, twórca portalu.

Związany ze Stowarzyszeniem Europa Przyszłości od chwili jego założenia w 2004 roku. Jeden z inicjatorów ogólnoeuropejskiej akcji zbierania podpisów przeciwko członkostwu Turcji w UE – Voice for Europe. W latach 2005-2006 koordynował działania ruchu w Polsce oraz reprezentował go w kontaktach z europejskimi politykami.

Od 2009 pełni funkcję prezesa zarządu Stowarzyszenia "Europa Przyszłości". W 2017 współzałożył Fundację "Instytut Spraw Europejskich".

Regularnie publikuje i występuje w mediach poruszając tematy ekstremizmu, imigracji i stosunków międzynarodowych. Współpracuje z "Układem Sił", "European Eye on Radicalization" i "Warsaw Institute Review". Współautor dokumentów programowych "Prevention of Mass Irregular Immigration to Europe" i "Full-Scale Framework for Countering Islamic Extremism in Liberal Democracies".

W roku 2000 ukończył Zarządzanie Finansami na Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu, a w 2007 podyplomowe studia Stosunków Międzynarodowych w Collegium Civitas w Warszawie.