Austria przystępuje do walki z islamistycznym terroryzmem, Macron wyjaśnia swoje cele anglosaskiej prasie, a Dania chce przyjrzeć się przestępczości i zatrudnieniu imigrantów z krajów muzułmańskich. To nie wyczerpuje listy krajów, które w ubiegłym tygodniu kontynuowały walkę z radykalizacją i nielegalną imigracją.
Wiadomości
Austria przedstawiła pierwszą część zmian w prawie dotyczącym przeciwdziałania terroryzmowi. Wśród nich zmiany ułatwiające odbieranie obywatelstwa i lepsza kontrola organizacji religijnych. Dlaczego nie ma jednak mowy o politycznym islamie można przeczytać w artykule „Austria przedstawia pakiet antyterrorystyczny”.
Po raz pierwszy w historii członek NATO nakłada sankcje na inne państwo członkowskie. Sankcje co prawda symboliczne i nie wyrządzające szkody, jednak jest to zdarzenie bez precedensu. O kulisach sankcji USA i UE na Turcję w artykule Grzegorza Lindenberga „USA wprowadzają sankcje wobec Turcji”.
W Danii muzułmańscy imigranci mają być wyróżnieni w statystykach przestępczości i bezrobocia. Taką propozycję składa rząd socjaldemokratów, a broni jej minister ds. imigracji i integracji, etiopskiego pochodzenia Mattias Tesfaye. Uważa, że nie wolno unikać mówienia o problemach. Między innymi o nich w artykule „Dania: muzułmańscy imigranci wydzieleni w statystykach„.
Brukselski meczet odebrany Saudyjczykom nie zostanie ponownie otwarty, ponieważ teraz istnieją obawy dotyczące wpływu innych obcych państw na jego działalność – Maroka i Turcji. Władze chcą, by w Belgii wykształcił się islam europejski, a nie ten sterowany z zagranicy. Więcej w tekście „Wielki Meczet w Brukseli i obce wpływy„.
Brytyjska fundacja ma przemycać nielegalnych imigrantów z Somalii do Grecji. Rząd grecki oskarża o przerzut fundację „Al-Khair” prowadzoną przez muzułmanów, którzy pomagają współwyznawcom na trasie Somalia – Turcja – Grecja. Więcej w „Grecja oskarża brytyjską fundację”
Uwolniono 300 uczniów porwanych tydzień wcześniej przez Boko Haram. Dzięki negocjacjom między stroną rządową a porywaczami nastolatkowie zostali porzuceni przez terrorystów w lesie. Więcej w „Nigeria: uwolniono uczniów porwanych przez dżihadystów”.
Bałagan związany z pandemią i przyznawanie naprędce wsparcia finansowego powoduje, że radykalne muzułmańskie organizacje w Stanach Zjednoczonych otrzymują rządowe wsparcie. Więcej w artykule „USA: Rząd zasilił finansowo islamskich radykałów„.
Raporty i analizy
Niemożność nazwania przeciwnika powoduje, że walka z islamistycznym terroryzmem jest utrudniona, a wręcz skazana na porażkę. Jedynym, który na razie ma odwagę nazywać wroga, jest prezydent Francji Emmanuel Macron. „Islamistyczny terroryzm. Kto wypowie te słowa?”, pyta Tarek Fatah.
Niemieckie prawo jest wyjątkowo łagodne dla terrorystów, za to w Stanach Zjednoczonych może grozić im śmierć. Dlatego Niemcy nie chcą zgodzić się, by ich obywatele uwięzieni w Syrii pod zarzutami przynależności do Państwa Islamskiego odpowiadali przed amerykańskim sądem. Co stoi temu na przeszkodzie, analizuje Piotr Ślusarczyk w „Państwo niemieckie łaskawe dla terrorystów„.
Sześć kobiet, sześć różnych środowisk i pięć różnych krajów. Łączy je to, że odeszły od islamu. Teraz w filmie „Kobiety opuszczające islam” opowiadają o swoich losach, przyczynach odejścia, a także o tym, co jest wspólnym mianownikiem ich sytuacji: ostracyzm rodziny i społeczeństwa. Więcej w recenzji napisanej po obejrzeniu przedpremierowego pokazu.
Prezydent Macron napisał do „Financial Times”, żeby dać odpór kłamstwom publikowanym przez dziennikarzy tego i innych anglosaskich mediów. Dziennikarze zarzucali prezydentowi walkę z islamem, stawiając go przeciwko całej społeczności muzułmańskiej, co nigdy nie było celem Macrona. Warto zapoznać się z „Listem prezydenta Francji„(j)