Prezydent Macron ogłasza program walki z politycznym islamem, który oczywiście jest natychmiast krytykowany. Unia natomiast nie ogłasza sankcji przeciwko Turcji, mimo jej ciągłych prowokacji na Morzu Śródziemnym.
Wiadomości
Austriacki sąd skazał na dożywocie uchodźcę w Iraku, który parokrotnie próbował wykoleić pociągi, ale mu się nie udało. Sędziowie uznali, że współpracował z ISIS, chociaż adwokat oskarżonego twierdził, że nie chodziło o zamachy terrorystyczne tylko o chęć „zwrócenia na siebie uwagi”. Więcej w „Terrorysta chciał wykoleić pociąg, skazany na dożywocie”.
Zamachu na bożonarodzeniowy jarmark w 2016, w którym zginęło 12 osob, można było uniknąć, twierdzi były tajny agent policji. Na przesłuchaniu przez komisję śledczą Bundestagu „Murat Cem” powiedział, że uprzedził policję, iż Anis Amri szykuje zamach. Więcej o przesłuchaniu w artykule „Tajny agent oskarża niemiecką policję”
Wśród syryjskich azylantów w Holandii żyją również przestępcy wojenni, którzy wspierali prezydenta Baszara al-Asada, wynika z dziennikarskiego śledztwa holenderskiej gazety. Więcej w artykule „Syryjscy zbrodniarze żyją w Holandii”.
Grecja zbuduje za unijne pieniądze cztery nowe obozy dla imigrantów przypływających nielegalnie z Turcji, w tym jeden zamiast zniszczonego pożarem obozu Moria na Lesbos. Zapłaci za nie Unia, a w obozach mają być zamknięte obszary dla osób przeznaczonych do deportacji. Piszemy o tym w tekście „Nowe obozy na greckich wyspach”.
Pięć kolejnych osób trafiło do aresztu w związku z zabójstwem francuskiego nauczyciela Samuela Paty. Wszyscy byli w kontakcie z zabójcą Abdullakhem Anzorovem i wszyscy podobnie jak on byli Czeczenami. Czytaj więcej…
Raporty i analizy
„Jak Francja nie radzi sobie z imigrantami” – próbowaliśmy dociec w dlugim wywiadzie z Anną Pamułą, autorką świeżo opublikowanej książki „Wrzenie. Francja na krawędzi”.
Prezydent Francji przedstawił rządowi oczekiwany od tygodni zbiór przepisów, które mają ograniczyć swobodę działania politycznego islamu we Francji. Obejmują m.in. zakaz nauczania domowego, ściślejszą kontrolę stowarzyszeń i zakaz wydawania zaświadczeń o dziewictwie. Więcej w tekście „Francja chce ograniczyć islamistyczny separatyzm”
Działania Macrona skrytykowała m.in. Patrycja Sasnal z europejskiego think-tanku European Council on Foreign Relations, zarzucając mu stygmatyzowanie muzułmanów, brak szacunku do instytucji religijnych i niezrozumienie religii. Dlaczego Patrycja Sasnal głęboko się myli, wyjaśnia Jan Wójcik z Euroislam.pl w polemice: „Zwalczanie islamizmu kontra „bigoteria niskich oczekiwań””.
Mozambik w Afryce Wschodniej staje się nowym polem walki z islamistami, mówi Jan Wójcik z Euroislam.pl w dostępnej na YouTube rozmowie z Rafałem Otoka-Frąckiewiczem. O przyczynach przeczytacie w tekście „Mozambik: nowy front globalnego dżihadu”
Turcja może ograniczyć swobodę działania greckiej floty, a Erdogan będzie podsycał napięcie na Morzu Śródziemnym, aby uzyskiwać poparcie w kraju. O takich scenariuszach analityków zajmujących się tym krajem w artykule „Turcja na drodze do rozwodu z Europą”.
Dlaczego szczyt Unii, który odbył się w tym tygodniu, nie podejmie zdecydowanych kroków przeciwko Turcji przewidywaliśmy (i jak się okazało – przewidzieliśmy poprawnie) w artykule „Czego możemy się spodziewać po szczycie UE”.
Polukrowany obraz życia kobiet w Egipcie prezentuje serwis Gazety Wyborczej eDziecko w wywiadzie z anonimową blogerką. Weryfikujemy podawane tam rewelacje.