Hagia Sophia znowu jest meczetem ale Saudyjka może legalnie zamieszkać sama. Tygodniowy przegląd wydarzeń 13-19 lipca 2020

Sudan stopniowo odchodzi od szariatu, a Arabia Saudyjska od zniewolenia kobiet. Erdogan islamizuje kraj i chce przywrócenia imperium. Austria zaczyna badać polityczny islam, a salafici rosną w siłę w Niemczech. 

Wiadomości

W Austrii powołano pierwsze w Unii rządowe Centrum Dokumentacji Politycznego Islamu, które ma badać odziaływanie politycznego islamu na społeczeństwo austriackie i Europę. Instytucja ma badać stowarzyszenia i podmioty, których działalność związana jest ze środowiskiem muzułmańskim w Austrii, sieć powiązań między nimi, ustalać rzeczywiste źródła ich finansowania. Więcej…

Arabia Saudyjska przyznaje kobietom prawa, które w Europie przyznano 200 lat temu – ale w końcu przyznaje. Sąd saudyjski w precedensowym wyroku orzekł, że kobieta miała prawo wyjechać z domu i zamieszkać w stolicy bez zgody swojego ojca. Więcej...

Reformatorski rząd Sudanu ogłosił kolejne decyzje zwiększające swobody obywatelskie i dystansujące się od dotychczasowego prawodawstwa religijnego. Więcej…

Analizy i komentarze

Kraje arabskie będą musiały prowadzić wojnę z Turcją, która chce przywrócenia swojego imperium, pisze w gazecie saudyjskiej – ale wydawanej w Londynie – egipski dziennikarz. Erdogana uważa za niebezpieczniejszego od Hitlera. Więcej….

Tymczasem Erdogan wydał dekret przywracający muzeum Hagia Sophii, pierwotnie katedrze bizantyjskiej, funkcję meczetu. Pomimo krytyki ze strony różnych krajów Unii, USA i Rosji, prezydent Turcji postawił na wzmocnienie swojej pozycji przywódcy świata muzułmańskiego. Więcej…

We Francji w wielu miastach wzrósł do kilkudziesięciu procent odsetek dzieci pochodzenia imigranckiego, podobnie wzrasta tam udział takich osób w wieku aktywności zawodowej, wynika z raportu France Stratégie. Więcej…

Ukazała się książka brytyjskiego ochotnika, który walczył z ISIS, występującego pod pseudonimem z powodu gróźb śmierci. W książce ostrzega, że jeśli rząd brytyjski nie udzieli pomocy Kurdom w osądzeniu i więzieniu byłych członków ISIS, których tysiące znajdują się w  prowizorycznych kurdyjskich więzieniach, to setki mających brytyjskie obywatelstwo powrócą bezkarnie do kraju. Więcej…

Służby niemieckie dają sobie radę z zapobieganiem zamachom terrorystycznym, ale nieustannie rośnie w kraju liczba salafitów. Ta zbiorowość fundamentalistów muzułmańskich prowadzi propagandę takiego stylu życia, jak za czasów proroka Mahometa. Setki salafitów zasiliły szeregi ISIS. Więcej…

O negatywnym stosunku filozofów Leszka Kołakowskiego, Alaina Finkielkrauta i Terry’ego Eagletona do multikulturalizmu przypominamy w naszym archiwalnym – ale nadal aktualnym – artykule, opublikowanym na początku Euroislam.pl w 2009 roku. „Kołakowski namawia do odwrócenia perspektywy. Pyta, co wtedy, jeśli częścią danej kultury jest zwyczaj publicznego kamienowania kobiet; czy w imię „szlachetnej” ideologii równości kultur możemy przyzwalać na otwartą przemoc wobec nich. Argument ten pozwala sformułować tezę, że skrajny multikulturalizm w istocie jest rasizmem”. Więcej…

Krytykujemy raport „Od imigrantów do ministrów” dr Adama Balcera, w którym autor analizuje polityczną partycypację muzułmanów w Europie. Ogromna większość przytaczanych przez niego przykładów to „muzułmanie”, z którymi większość wyznawców islamu w Europie nie chciałaby mieć nic wspólnego. Więcej…

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom