Arabia Saudyjska: „Świadoma, dorosła kobieta może mieszkać sama”

Kobieta w Arabii Saudyjskiej (zdj. ilustracyjne WallpaperFlare)
Kobieta w Arabii Saudyjskiej (zdj. ilustracyjne WallpaperFlare)

Sąd w Arabii Saudyjskiej orzekł na korzyść kobiety ściganej za wyjazd do stolicy królestwa Rijadu i zamieszkanie tam bez zgody ojca. Czy kraj ten zmienia swoje podejście do kobiet?

Adwokat Abdulrahman al-Lahim po ogłoszeniu wyniku napisał, że „dzisiaj wydano historyczne orzeczenie, które potwierdza, że niezależność zdrowej na umyśle, dorosłej kobiety w oddzielnym domu nie jest przestępstwem wartym kary”. Wyraził nadzieję, że zapobiegnie to kolejnym tragicznym historiom kobiet, z których Arabia Saudyjska jest znana. Sąd uznał, że „kobieta jest świadomą dorosłą osobą, która ma prawo decydować, gdzie chce mieszkać”.

Zdaniem adwokata to istotna zmiana w systemie prawnym królestwa. „Pokazuje pojawienie się nowej generacji sędziów, którzy egzystują i żyją nieoderwani od rzeczywistości Królestwa Arabii Saudyjskiej, w zgodzie z wizją księcia następcy tronu Mohammada bin Salmana”. To wyrok zgodny ze światowymi prawami człowieka, podkreśla al-Lahim.

Oskarżona, Meriam al-Eteebe, powiedziała, że broniła swojej wolności poruszania się „zagwarantowanej w saudyjskiej konstytucji, która twierdzi, że każdy obywatel ma prawo poruszania się i osiedlania”.

Decyzja co do podróżowania kobiet, nawet za granicę, bez towarzystwa męskiego opiekuna weszła w życie w 2019 roku. Wtedy wciąż jeszcze mówiono o tym, że wyprowadzenie się z domu bez takiego pozwolenia od mężczyzny nie będzie możliwe. W roku 2017 Arabia Saudyjska wyłączyła elektroniczny system powiadamiania opiekunów SMS-ami o wyjeździe kobiet za granicę.

O szansach na realizację projektu Mohammada bin Salmana „Vision 2030”, pisał pod koniec roku 2017 Grzegorz Lindenberg, twierdząc, że ograniczenie wahhabizmu byłoby w istocie największym dziełem władcy królestwa. (jw)

Źródło: Al Arabiya

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię