Interaktywna mapa austriackich organizacji islamskich została w czwartek zaprezentowana publicznie przez minister do spraw integracji Susanne Raab.
Mapa przedstawia informacje o ponad 600 meczetach i organizacjach muzułmańskich, w tym o ich zagranicznych powiązaniach.
Mapa jest wspólnym przedsięwzięciem ministerstwa ds. integracji, Uniwersytetu Wiedeńskiego i Centrum Dokumentacyjnego Politycznego Islamu (Dokumentationsstelle Politischer Islam). Według pani minister celem projektu jest „tworzenie przejrzystości dotyczącej organizacji muzułmańskich” i „zwalczanie nie religii, ale ideologii politycznych”. Mapa ma być aktualizowana w oparciu o nowe informacje, strona internetowa zawiera prośbę do członków umieszczonych na mapie organizacji o przysyłanie aktualnych danych.
Projekt jest elementem rządowej strategii walki z islamem politycznym, która przybrała na znaczeniu po pierwszym w historii Austrii zamachu dżihadystycznym w listopadzie 2020, w którym zginęły cztery osoby. Austria zamknęła wówczas kilka meczetów, które głosiły ekstremistyczną ideologię, a także zaczęła wprowadzać cały zestaw przepisów, w tym monitoring elektroniczny zwalnianych ekstremistów i pozbawianie obywatelstwa terrorystów.
Centrum Dokumentacyjne definiuje islam polityczny jako „ideologię dominacji, której celem jest przekształcenie społeczeństwa, kultury, państwa lub polityki albo wpływanie na nie w oparciu o wartości i normy, które ich zwolennicy postrzegają jako islamskie, ale które są sprzeczne z zasadami demokratycznego państwa konstytucyjnego i prawami człowieka”.
Mapa zawiera zarówno krótkie notki jak i wyczerpujące artykuły o ważniejszych organizacjach i ich powiązaniach międzynarodowych. Na przykład w opisie organizacji ATIB (Turecko-Islamska Unia Współpracy Kulturalnej i Społecznej w Austrii), kontrolującej najwięcej austriackich meczetów, czytamy m.in.: „Na poziomie międzynarodowym ATIB utrzymuje bliskie powiązania z ambasadą Turcji i rządem AKP; dla ich kampanii wyborczych kilkakrotnie udostępniała swoje siedziby w ostatnich latach. Ponadto ATIB promowała turecki program szkoleniowy imamów dla maturzystów z Austrii i innych krajów europejskich. Były imam ATIB i prezes IGGÖ Ibrahim Olgun aktywnie reklamował tureckie uniwersytety w mediach społecznościowych w 2015 roku i publicznie wyrażał swoją nieufność wobec edukacji teologicznej na Uniwersytecie Wiedeńskim”.