Wiadomość

Rządowa mapa austriackiego islamu

Interaktywna mapa austriackich organizacji islamskich została w czwartek zaprezentowana publicznie przez minister do spraw integracji  Susanne Raab.

Mapa przedstawia informacje o ponad 600 meczetach i organizacjach muzułmańskich, w tym o ich zagranicznych powiązaniach.

Mapa jest wspólnym przedsięwzięciem ministerstwa ds. integracji, Uniwersytetu Wiedeńskiego i Centrum Dokumentacyjnego Politycznego Islamu (Dokumentationsstelle Politischer Islam). Według pani minister celem projektu jest „tworzenie przejrzystości dotyczącej organizacji muzułmańskich” i „zwalczanie nie religii, ale ideologii politycznych”. Mapa ma być aktualizowana w oparciu o nowe informacje, strona internetowa zawiera prośbę do członków umieszczonych na mapie organizacji o przysyłanie aktualnych danych.

Projekt jest elementem rządowej strategii walki z islamem politycznym, która przybrała na znaczeniu po pierwszym w historii Austrii zamachu dżihadystycznym w listopadzie 2020, w którym zginęły cztery osoby. Austria zamknęła wówczas kilka meczetów, które głosiły ekstremistyczną ideologię, a także zaczęła wprowadzać cały zestaw przepisów, w tym monitoring elektroniczny zwalnianych ekstremistów i pozbawianie obywatelstwa terrorystów.

Centrum Dokumentacyjne definiuje islam polityczny jako „ideologię dominacji, której celem jest przekształcenie społeczeństwa, kultury, państwa lub polityki albo wpływanie na nie w oparciu o wartości i normy, które ich zwolennicy postrzegają jako islamskie, ale które są sprzeczne z zasadami demokratycznego państwa konstytucyjnego i prawami człowieka”.

Mapa zawiera zarówno krótkie notki jak i wyczerpujące artykuły o ważniejszych organizacjach i ich powiązaniach międzynarodowych. Na przykład w opisie organizacji ATIB (Turecko-Islamska Unia Współpracy Kulturalnej i Społecznej w Austrii), kontrolującej najwięcej austriackich meczetów, czytamy m.in.: „Na poziomie międzynarodowym ATIB utrzymuje bliskie powiązania z ambasadą Turcji i rządem AKP; dla ich kampanii wyborczych kilkakrotnie udostępniała swoje siedziby w ostatnich latach. Ponadto ATIB promowała turecki program szkoleniowy imamów dla maturzystów z Austrii i innych krajów europejskich. Były imam ATIB i prezes IGGÖ Ibrahim Olgun aktywnie reklamował tureckie uniwersytety w mediach społecznościowych w 2015 roku i publicznie wyrażał swoją nieufność wobec edukacji teologicznej na Uniwersytecie Wiedeńskim”.

Powstanie mapy skrytykowały austriackie organizacje muzułmańskie i rząd turecki. W oświadczeniu opublikowanym w sobotę na Twitterze tureckie ministerstwo spraw zagranicznych stwierdziło, że austriacka polityka jest „ksenofobiczna, rasistowska i antyislamska, i zatruwa spójność społeczną i uczestnictwo muzułmanów w życiu publicznym. Ważne jest, aby Austria przestała atakować imigrantów i muzułmanów poprzez stygmatyzowanie ich i przyjęła odpowiedzialną politykę”.

Ümit Vural, przewodniczący IGGÖ, największej w Austrii federacji grupującej organizacje islamskie, stwierdził, że „Obawy społeczności wyznania islamskiego, które istniały od czasu ustanowienia Centrum Dokumentacji, potwierdziły się dzisiaj. Mapa islamu podsyca nie tylko stale rosnący rasizm wobec muzułmanów, ale także naraża muzułmańskich obywateli na ogromne zagrożenie dla ich bezpieczeństwa”.

Organizacja MJO (Młodzi Austriaccy Muzułmanie), która nazywa mapę „cyfrowym pręgierzem”, zapowiedziała pozew przeciwko austriackiemu rządowi, bo mapa „wpisuje się we wzór działań rządu, stygmatyzujących, dyskryminujących i kryminalizujących muzułmanów”.

Ednan Aslan, który jest odpowiedzialny na Uniwersytecie Wiedeńskim za edukację imamów i brał udział w przygotowaniu mapy, wyjaśnia, że ​​prawie wszystkie organizacje muzułmańskie są pokazane na mapie, również po to, aby były widoczne. „Część organizacji w dużym stopniu przyczynia się do integracji. Z drugiej strony istnieją niebezpieczne tendencje w organizacjach, które należy publicznie uwidocznić”. Aslan twierdzi, że poinformował wszystkie stowarzyszenia i organizacje o mapie i prowadził długie dyskusje na temat zawartości mapy i dokumentacji. (g)

Na temat Austrii pisaliśmy
〉 O propozycjach rządu po listopadowym zamachu: „Austria przedstawia pakiet anyterrorystyczny”
〉 O parlamentarnym raporcie o działaniu służb: „Zamach w Wiedniu. „Służby nie są profesjonalne””
〉 O stosunku rządu do propozycji Komisji Europejskiej na temat imigrantów: „Austria też się nie zgadza na plan imigracyjny KE”

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom