Wiadomość

Austria: nastoletni islamiści zagrozili paradzie LGBT

Parada Pride w Wiedniu 2011 (zdj. ilustracyjne Wikimedia)
Parada Pride w Wiedniu 2011 (zdj. ilustracyjne Wikimedia)

W związku z prawdopodobnie planowanym atakiem islamistów na paradę na rzecz praw osób LGBT, która odbyła się w Wiedniu, dwóch podejrzanych nastolatków w wieku 14 i 17 lat zostało umieszczonych w areszcie tymczasowym.

Sąd Okręgowy w St. Pölten przychylił się do wniosku prokuratury. Trzeci podejrzany został jednak zwolniony z aresztu. Jak powiedział rzecznik prokuratury Thomas Korntheuer, sąd uznał, że aresztowanie dwudziestolatka nie jest konieczne dla dobra sprawy. Starszy brat 17-latka mógł więc wyjść na wolność.

Prokuratura w St. Pölten prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie domniemanego uczestnictwa w organizacji przestępczej o charakterze terrorystycznym. Zdaniem śledczych podejrzanych motywował do przestępstwa islamizm. Miejsca ich zamieszkania przeszukano i skonfiskowano różne rodzaje broni, w tym noże, pistolety i karabiny maszynowe. Nie jest jednak pewne, czy planowano zamach z użyciem broni palnej, czy z użyciem samochodu, który miałby wjechać w tłum.

Według szefa Dyrekcji Ochrony Państwa i Wywiadu (DSN), Omara Haijawi-Pirchnera, aresztowanie trzech podejrzanych miało miejsce o godzinie 12 w sobotę 17 czerwca, a więc na godzinę przed rozpoczęciem parady. Ostatecznie nie zdecydowano się odwołać wydarzenia, ponieważ można było wykluczyć, że trzej ekstremiści mieli wspólników; ryzyko zostało więc wyeliminowane.

Ze względów taktycznych organizatorzy wydarzenia nie chcieli ujawnić specjalnych środków bezpieczeństwa, którym zostali objęci uczestniczący w paradzie członkowie rządu i przedstawiciele partii politycznych. Według służb nie było konkretnego zagrożenia dla uczestników parady, ponieważ trzej podejrzani byli już wcześniej pod obserwacją i zostali aresztowani, zanim zdołali wprowadzić swój plan w życie.

Niedoszli zamachowcy znaleźli się w centrum zainteresowania służb, ponieważ należeli do radykalnego środowiska islamistycznego. Jednocześnie byli aktywni w internecie. Jeden z nich był już w przeszłości sprawdzany pod kątem związków z organizacją terrorystyczną, ale ostatecznie prokuratura umorzyła sprawę.

Młodzi mężczyźni, z korzeniami odpowiednio w Czeczenii i Bośni, zradykalizowali się w internecie, a następnie opracowali plany ataku, inspirując się działaniami Państwa Islamskiego. Służby nie sprecyzowały, na czym konkretne opierał się plan działania terrorystów. Niewykluczone, że wybuch paniki na paradzie, liczącej okolo 300 tysięcy osób, wywołałby większe straty niż sam atak.

Jednocześnie służby domagają się rozszerzenia swoich możliwości operacyjnych  – chodzi o dostęp do szyfrowanych danych, wysyłanych za pomocą komunikatorów. DNS przyznaje, że istnieją w Austrii „przestępcy wysokiego ryzyka”, a ich liczbę szacuje się na „średnim dwucyfrowym poziomie”.

Po ujawnieniu informacji o możliwym ataku pojawiły się liczne komentarze ze strony polityków. Burmistrz Wiednia, Michael Ludwig (SPÖ), powiedział: „W Wiedniu nie może być miejsca na nienawiść i wykluczenie! Nasze miasto jest kolorowe i kosmopolityczne”. Podziękował również siłom bezpieczeństwa.

„Dyrekcja Ochrony Państwa i Wywiadu po raz kolejny udowodniła, że konsekwentnie i skutecznie walczy z każdą formą ekstremizmu” – podkreślił minister spraw wewnętrznych Gerhard Karner (ÖVP). „Dziękuję wszystkim zaangażowanym śledczym za ich profesjonalne działania i zaangażowanie. Jednak do tego delikatnego i trudnego zadania organ ten potrzebuje aktualnych ram prawnych” – ocenił polityk.

Minister ds. integracji Susanne Raab (ÖVP) napisała: „Jestem zszokowana tchórzliwymi planami ataku na paradę Gay Pride. Dziękuję DSN i policji za szybką reakcję. Ekstremizm w każdej formie musi być zdecydowanie zwalczany i karany z całą surowością”.

„Nie pozwolimy, aby wrogowie praw osób LGBTIQ, demokracji i otwartego społeczeństwa nas pokonali” – oświadczyli organizatorzy wydarzenia, dodając, że prawa społeczności są „ostatnio ponownie zagrożone, a my musimy walczyć o naszą widoczność i bezpieczeństwo każdego dnia”.

Według organizatorów parada odbyła się w sobotę bez zakłóceń. Natomiast poinformowano, że około godziny 19:00 w centrum Wiednia kobieta została poważnie ranna w wyniku pobicia. Grupa pięciu mężczyzn wygłosiła wcześniej homofobiczne uwagi wobec niej i jej towarzysza.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Austria: promocja salafizmu na wiedeńskiej uczelni

Islamski radykalizm we Francji ma się dobrze

Wojna Izraela z Hamasem: błędy, groźby i antyizraelskie nastroje