Muzułmański lord zawieszony przez Partię Pracy

Lord Ahmed, pierwszy muzułmański członek brytyjskiej Izby Lordów (od 1988), został zawieszony w prawach członka przez Labour Party.

Przyczyną była wypowiedź Ahmeda, w której zaoferował nagrodę 10 mln funtów za „pochwycenie” prezydenta Obamy i jego poprzednika, George’a W. Busha. Zawiesiliśmy Lorda Ahmeda na czas dochodzenia. Jeśli ten komentarz rzeczywiście tak brzmiał, potępiamy go jako całkowicie nie do przyjęcia, powiedział rzecznik laburzystów. Społeczność międzynarodowa słusznie robi wszystko co w jej mocy, by oddać sprawiedliwość ofiarom zamachu i powstrzymać terroryzm.

Ahmed wystąpił podczas przyjęcia na jego cześć wydanego przez biznesmenów w Haripurze, w Pakistanie. Według pakistańskiej gazety „Express Tribune”, skomentował on w ten sposób akcję rządu USA. Amerykanie zaoferowali 10 mln dolarów nagrody za pochwycenie pakistańskiego dżihadysty Hafiza Mohammada Saeeda, założyciela grupy Lashkar-e-Taiba, podejrzanego o kierowanie atakiem bandytów na hotel w Bombaju w 2008 roku. Zginęło wówczas 166 osób. Ahmed miał powiedzieć, że skoro USA wyznacza taką nagrodę za schwytanie Saeeda, to ja dam 10 milionów funtów nagrody za Obamę i jego poprzednika Busha. Później podobno dodał, że wypłaciłby tę nagrodę nawet, gdyby musiał w tym celu sprzedać własny dom.

Urodzony w Pakistanie Nazir Ahmed został Baronem Ahmedem z Rotherham w wieku lat 40. Rok wcześniej ostro krytykował przyznanie szlachectwa Salmanowi Rushdie, który jego zdaniem „miał krew na rękach”. W 2009 Ahmed był aresztowany za niebezpieczną jazdę samochodem i otrzymał wyrok 12 tygodni więzienia w zawieszeniu.

Amerykanie wyznaczyli nagrodę za Saeeda przed tygodniem, w reakcji na jego, jak to określono, “zuchwałe postępowanie” w Pakistanie, gdzie porusza się swobodnie i nawet występuje w telewizji. Dokumenty znalezione w kryjówce Osamy bin Ladena jednoznacznie dowiodły powiązań Saeeda z szefem Al.-Kaidy, który miał również brać udział w planowaniu zamachu w Bombaju.

Ahmed stanowczo zaprzeczył, jakoby oferował nagrodę i zażądał od Partii Pracy przedstawienia na to dowodów. Nigdy nie powiedziałem tych słów. Nie proponowałem nagrody. Mówiłem tylko, że w Afganistanie i Iraku popełniono zbrodnie wojenne, i że George W Bush i Tony Blair prowadzili nielegalną wojnę i powinni trafić przed oblicze sprawiedliwości. Nie uważam, żeby to było coś złego– oświadczył.

PJ na podst. http://www.telegraph.co.uk/news/politics/labour/9206082/British-Peer-Lord-Ahmed-suspended-after-offering-10m-bounty-on-Barack-Obama-and-George-Bush.html

 

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign