Wiadomość

Zbrodnia w szkole koranicznej

Miejsce zbrodni - źródło Twitter.

W Pakistanie 21-letnia dziewczyna została zamordowana przez nauczycielkę i dwie koleżanki ze szkoły. 

Nauczycielka w szkole religijnej dla dziewcząt została zabita przez swoją koleżankę i dwie uczennice, które oskarżyły ją o bluźnierstwo – poinformowała pakistańska policja. Sprawczynie oraz dwóch uczniów i nauczyciel zaczaili się na Safoorę Bibi przy głównej bramie szkoły i zaatakowali ją nożem i kijem. 21-letnia ofiara nie miała żadnych szans na przeżycie, ponieważ „poderżnięto jej gardło” – powiedział funkcjonariusz policji Saghir Ahmed.

Morderstwa dokonała inna nauczycielka, która razem z dwiema siostrzenicami uczącymi się w szkole Jamia Islamia Falahul Binaat zaplanowała zbrodnię. Dziewczynki biorące udział w morderstwie zeznały, że ich krewna śniła o tym, iż Bibi „dopuściła się bluźnierstwa” przeciwko prorokowi Mahometowi. Policja obecnie ustala, czy główna podejrzana Umra Aman nie miała z ofiarą osobistych porachunków. Kobiety przyznały się do morderstwa.

Zahid Qureshi, wujek ofiary, powiedział, że między Bibi a sprawczyniami „nie było wrogości”. „Uczęszczały na lekcje i czasami wracały razem ze szkoły – powiedział. – Popełniono okrutny czyn i żądamy sprawiedliwości od władz”. Maulana Shafiullah, dyrektor, powiedziała, że ​​Bibi uczyła w szkole od dwóch lat.

Oskarżenie o bluźnierstwo rozpala emocje w pakistańskim społeczeństwie. Nawet najmniejsza sugestia, że ktoś dopuścił się obrazy islamu, może prowadzić do gwałtownych rozruchów oraz samosądów.

Ostatni incydent miał miejsce w miejscowości Dera Ismail Khan w ultrakonserwatywnej północno-zachodniej prowincji Chajber Pasztunchwa, graniczącej z Afganistanem. Pakistańskie prawo o bluźnierstwie jest często wykorzystywane jako narzędzie osobistej zemsty.

Szkoły koraniczne w Pakistanie dla wielu mieszkańców tego kraju są jednymi miejscami, które dają młodym ludziom niezbędne do przeżycia wsparcie socjalne. Krytycy tych instytucji twierdzą, że uczniowie poddawani są w nich praniu mózgu przez bardzo konserwatywnych duchownych. W programie tych szkół najważniejsza pozostaje edukacji religijna, która odbywa się często kosztem nauczania matematyki czy innych przedmiotów.

Bibi jest jedną z wielu ofiar przepisów zakazujących bluźnierstwa. Według wyliczeń Centrum Badań i Studiów nad Bezpieczeństwem ponad 90 osób zostało zabitych w związku z oskarżeniami o obrazę islamu.

W raporcie wydanym w styczniu organizacja ta poinformowała, że ​​od czasu uzyskania przez Pakistan niepodległości w 1947 r. ponad 1400 osób zostało oskarżonych lub pomówionych o bluźnierstwo. Statystyki te obejmują oficjalne procesy oraz samosądy. W ostatnich dziesięciu latach doszło do 1200 podobnych przypadków.

Ofiarami samosądów w Pakistanie padają nawet osoby z problemami psychicznymi. 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Niemcy: narasta zagrożenie islamskim terroryzmem

Szwecja: gangi nie odpuszczają

„Kalifat – teraz!” w centrum Berlina