Egipski poseł usunięty, bo spotkał się z ambasadorem Izraela

Egipscy parlamentarzyści przegłosowali odebranie mandatu posłowi Tawfikowi Okashy za jego kolację z ambasadorem Izraela.

Poseł i prezenter telewizyjny Tawfik Okasha podkreślał, że jego spotkanie z ambasadorem Izraela nie było sprzeczne z konstytucją ani regulaminem parlamentu. Jednak zarówno niezależni posłowie, jak i ci związani z partiami politycznymi, złożyli wnioski do marszałka parlamentu Abdela-Alego z prośbą o ukaranie Okashy za „popełnienie bezprecedensowej zbrodni spotkania z ambasadorem Izraela w Egipcie” w swoim domu w guberni Dakahlijja. Większość posłów była oburzona spotkaniem Okashy z ambasadorem Haimem Korenem i rozmową z nim o polityce, co nazwali „naruszeniem kampanii Egipcjan mającej na celu powstrzymanie jakichkolwiek kroków w kierunku normalizacji [stosunków] z izraelskimi urzędnikami”.

Według posła Youssefa El-Qaeeda: Spotkanie Okashy z ambasadorem Izraela stanowi zbrodnię przeciwko nowemu egipskiemu parlamentowi i jego posłom. Po raz pierwszy w historii stosunków Egiptu z izraelskim wrogiem, ambasador Izraela wyjechał z Kairu na spotkanie w domu posła. Każdy egipski poseł reprezentuje naród jako całość, a naród ten nadal uważa Izrael za pierwszego wroga Egiptu, tak długo jak łamie on prawa Palestyńczyków.

Posłowie byli również zbulwersowani tym, że Okasha zaprosił ambasadora Izraela do odwiedzenia parlamentu. Parlamentarzyści woleliby raczej podpalić budynek parlamentu Egiptu, niż pozwolić ambasadorowi Izraela na jego odwiedzenie, oznajmili.

Okasha, który jest kontrowersyjną postacią mediów i prezenterem własnego kanału „Al-Faraeen”, który często przypisuje winę za problemy Egiptu „spiskowi amerykańsko-syjonistycznemu”, bronił się zdecydowanie na spotkaniu z korespondentami parlamentarnymi. Mówił, że ma „pełną władzę konstytucyjną”, aby zapraszać ambasadora Izraela do swojego domu na kolację i omawiać różne kwestie polityczne.

Wiem, że takie posunięcie może stanowić obrazę uczuć większości Egipcjan, którzy nadal odrzucają normalizację stosunków z Izraelem. Mówię do tych, którzy posuwają się zbyt daleko i opisują moje spotkanie z ambasadorem Izraela jako przestępstwo, a nawet grożą, że zorganizują strajk okupacyjny, że to co robicie jest po prostu rodzajem spektaklu medialnego, i że jesteście jeszcze w „przedszkolnej” polityce.

Okasha zacytował ministra spraw parlamentarnych Magdi El-Agatiego, który stwierdził, że regulamin egipskiego parlamentu nie zawiera żadnego artykułu, który zapobiega zadawaniu się parlamentarzystów z Izraelem. Przypomniał też, że Egipt i Izrael mają pełne stosunki dyplomatyczne. Według posła, porozumienia z Camp David z 1978 roku i traktat pokojowy z 1979 roku, podpisane przez zmarłego prezydenta Anwara El-Sadata, jasno stwierdzają, że zarówno Egipt jak i Izrael muszą robić wszystko, aby mieć normalne relacje w zakresie tworzenia pełnych więzi dyplomatycznych, gospodarczych i kulturowych oraz powstrzymania jakiegokolwiek bojkotu lub przeszkód, które mogą blokować swobodny przepływ towarów i osób pomiędzy tymi dwoma krajami.

Al-Masdar, powiązany z Izraelem serwis wiadomości, poinformował, że Koren był zaskoczony zaproszeniem Okashy na kolację w jego domu. Ambasador powiedział: Wiem, że egipscy posłowie nadal nalegają na bojkot Izraela, ale wiem też, że poseł Okasha ma swoje własne kryteria. Udało mu się zyskać podziw milionów Egipcjan, którzy zawsze chętnie oglądają jego talk show na prywatnym kanale 'Al-Faraeen’. Okasha w zeszłotygodniowym programie zaprosił mnie na spotkanie w jego domu w celu omówienia problemów gospodarczych, z powodu których cierpią Egipcjanie. Powiedział mi, że jest przekonany, że Izrael jest kluczem do rozwiązywania problemów Egiptu.

2 marca posłowie przegłosowali usunięcie Okashy z parlamentu.

Xsara, na podstawie: http://english.ahram.org.eg/

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign