Egipt zatapia tunele Hamasu

Tunnel
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Egipcjanie zalewają tunele pod granicą Strefy Gazy, używane przez hamasowskich bojówkarzy i przemytników.

Zniszczenie tuneli jest jednym z ostatnich posunięć Egiptu w ofensywie przeciw rebeliantom. Specjaliści kopią w okolicach tuneli już od kilku tygodni, z zamiarem przekształcenia ich, zgodnie z deklaracjami władz, w gospodarstwa rybne. Wyburzono już tysiące domów i eksmitowano wiele rodzin w celu utworzenia przygranicznej strefy buforowej. Egipt rozprawił się wcześniej ze znaczną liczbą tuneli, jednak część z nich została odbudowana przez Hamas i wraz z pozostałymi nietkniętymi tunelami wciąż pozostają w użyciu.

TunnelPodziemne tunele na półwyspie Synaj mają ogromny wpływ na gospodarkę Gazy, która pozostaje pod blokadą narzuconą przez Izrael i Egipt w 2007 r. w celu osłabienia islamskiego Hamasu. Najnowsze działania Egiptu ściągnęły na siebie oskarżenia Hamasu o współpracę z Izraelem dla jeszcze większej izolacji Gazy.

Od czasu obalenia islamistycznego prezydenta Mohammeda Morsiego w 2013 r. dziesiątki egipskich żołnierzy oraz cywili poległo w nasilających się walkach z dżihadystami, koncentrujących się na półwyspie Synaj.

aQ na podst. http://www.bbc.com/news/world-middle-east-34288465

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze