Wiadomość

Prawdziwi palestyńscy “bohaterowie”: terroryści

Po jednym z zamachów terrorystycznych w Jerozolimie. (zdj.ilustracyjne)

Podczas gdy wiele międzynarodowych mediów skupiało uwagę na ucieczce sześciu palestyńskich więźniów z izraelskiego więzienia 6 września, jak również na rozgrywającym się w kolejnych dniach dramatycznym pościgu za nimi tysięcy izraelskich policjantów i żołnierzy, tylko nieliczne – jeśli w ogóle jakieś – informowały o trwającym gloryfikowaniu terrorystów przez przywódców Autonomii Palestyńskiej (AP).  

Fakt traktowania przez AP palestyńskich terrorystów jako bohaterów, włącznie z tymi, których złapały siły bezpieczeństwa Izraela, którzy zostali osądzeni i odsiadują kary więzienia, nie jest niczym nowym. W rzeczywistości ta praktyka datuje się do pierwszych lat po założeniu Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) w 1964 roku.

Od tego czasu OWP nie tylko obsypywała pochwałami palestyńskich terrorystów, którzy mordowali i ranili Żydów, ale także dawała comiesięczne wypłaty dla nich i ich rodzin.

Kilka miesięcy temu Palestinian Media Watch (PMW) ujawnił, że AP zapłaciła ponad 512 milionów szekli (175 milionów dolarów) w wypłatach dla więźniów skazanych za terroryzm w roku 2020. PMW szacuje, że suma płacona odsiadującym wyroki terrorystom dochodzi do 3,25% rocznego budżetu AP.

Według PMW, AP próbowała ukryć wypłaty za terroryzm przez przekazanie ponad miliarda szekli OWP, z czego 512 milionów szekli użyto na płace dla terrorystów i ich rodzin.

Ta polityka dostarczania finansowego wsparcia terrorystom i ich rodzinom nie jest polityką, którą AP i jej przywódcy kiedykolwiek próbowali ukrywać. Wręcz przeciwnie; prezydent AP, Mahmoud Abbas, premier Mohammed Sztajjeh i wielu wysokich rangą funkcjonariuszy palestyńskich nadal przechwala się swoją rolą w nagradzaniu terrorystów i ich rodzin.

W 2018 roku Abbas powiedział w Ramallah podczas ceremonii na cześć palestyńskich więźniów:

„Ani nie zmniejszymy, ani nie powstrzymamy wypłat dla rodzin męczenników, więźniów i zwolnionych więźniów, do czego niektórzy dążą, i jeśli zostanie nam jeden grosz, wypłacimy go rodzinom męczenników i więźniów. Z naszego punktu widzenia męczennicy i więźniowie są gwiazdami na firmamencie walki palestyńskiego narodu i mają pierwszeństwo we wszystkich sprawach. W 1965 roku, kilka dni po wybuchu palestyńskiej rewolucji, pierwszą misją podjętą przez prezydenta Jasera Arafata było ustanowienie instytucji opieki nad rodzinami męczenników i mudżahedinów Palestyny – bo oni są pionierami i musimy o nich dbać, i będziemy o nich dbać”.

Niedawna ucieczka i ponowne schwytanie sześciu więźniów służyło jako przypomnienie o trwającym poparciu i podziwie AP dla terrorystów, którzy dokonują ataków na Żydów.

Dla prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Mahmouda Abbasa i dla kierownictwa AP każdy Palestyńczyk, który przyłącza się do dżihadu  (świętej wojny) przeciwko Izraelowi i Żydom i zostaje zabity, ranny lub uwięziony, jest „bohaterem” i „bojownikiem o wolność”.

To stanowisko przywódców Autonomii Palestyńskiej informowało pokolenia Palestyńczyków, że mordowanie lub kaleczenie Żydów jest czymś szlachetnym i zapewnia sprawcom bezgraniczny szacunek – wręcz adorację.

Chociaż pięciu z terrorystów, którzy uciekli, należało do wspieranego przez Iran Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ) – grupy, która dąży do likwidacji Izraela i przeciwstawia się “umiarkowanej” polityce AP wobec Izraela – Abbas i jego najwyżej postawieni funkcjonariusze na Zachodnim w dalszym ciągu nazywają ich „bohaterami” i „dzielnymi więźniami”.

Chociaż czterech spośród terrorystów z PIJ było skazanych za mordowanie i okaleczenie wielu Żydów, Abbas i jego reprezentanci nadal mówią o nich jako „więźniach politycznych” i „bojownikach o wolność”, których trzyma się w  więzieniu wyłącznie za „opozycję wobec izraelskiej okupacji”.

Abbas uważa za swój obowiązek podejmowanie i honorowanie skazanych i podejrzanych terrorystów po ich zwolnieniu z izraelskich więzień.

Zaledwie dwa miesiące temu Abbas złamał reguły zachowania podczas COVID-19 i był gotowy na ryzykowanie własnego zdrowia przez zaproszenie byłego więźnia, Alghadanfara Abu Atwana, do swojego biura w Ramallah.

Abu Atwana zaproszono do biura Abbasa wkrótce po tym, jak został zwolniony z izraelskiego internowania z powodu podejrzenia o udział w antyizraelskich akcjach, których natury izraelskie służby bezpieczeństwa nie ujawniły.

Podczas tego spotkania Abbas powiedział, że zwolnieni więźniowie “stanowią wzór dla palestyńskiej młodzieży, z którego jesteśmy dumni”.

Takie spotkania Abbasa z byłymi palestyńskimi więźniami są częste i mają informować palestyńskie społeczeństwo o wielkim szacunku wobec terrorystów i ich rodzin. Abbas w rzeczywistości mówi Palestyńczykom: jeśli pójdziesz do więzienia za zamordowanie lub okaleczenie Żyda, zarobisz na najwyższy szacunek i zostaniesz uhonorowany przez samego prezydenta.

Podczas gdy trwał pościg za sześcioma uciekinierami z izraelskiego więzienia, Abbas wysłał swojego rzecznika,  Nabila Abu Rudaineha, by przekazał następujący komunikat Palestyńczykom, Izraelczykom i reszcie świata: „Nasi dzielni więźniowie w izraelskich więzieniach są bohaterami palestyńskiego ludu i nie będzie pokoju ani stabilności bez uwolnienia wszystkich naszych więźniów”.

Mahmoud al-Aloul, wiceprzewodniczący rządzącego w AP Fatahu (przewodniczącym jest Mahmoud Abbas), nawet ostrzegł Izrael przed próbą ponownego schwytania terrorystów, o których mówił „bohaterzy”. Według al-Aloula, ponowne aresztowanie terrorystów, którzy uciekli z izraelskiego więzienia Gilboa, równałoby się „zbrodni” i „złamaniu” ich praw.

To jest teatr absurdu, w którym wysoki rangą palestyński funkcjonariusz potępia Izrael za starania ponownego schwytania skazanych terrorystów, którzy zamordowali i zranili wielu Żydów i odsiadują wieloletnie wyroki. Izrael, zdaniem tego funkcjonariusza, powinien zaakceptować ucieczkę terrorystów z więzienia i ich powrót do mordowania Żydów.

OWP, na której czele także stoi Abbas, oznajmiła (kiedy pościg jeszcze trwał), że terroryści, którzy uciekli z więzienia są “awangardą i najlepszymi spośród palestyńskiej społeczności, ponieważ poświecili życie na rzecz ojczyzny i narodu”.

Jest to rodzaj retoryki, która skłania Palestyńczyków do przyłączenia się do dżihadu przeciwko Izraelowi i wyruszania na misje atakowania Żydów. To jest rodzaj retoryki, która wysłała tysiące Palestyńczyków na ulice, by wyrazili solidarność z uciekinierami i wszystkimi terrorystami w izraelskich więzieniach.

Słowa i czyny Abbasa i innych palestyńskich przywódców w następstwie ucieczki sześciu terrorystów pokazują wyraźnie, jak Palestyńczycy przekształcili morderców i zbirów w społeczne wzory osobowe.

To, co Abbas, OWP i Fatah mówili – po arabsku – o terrorystach w ostatnich tygodniach, ujawnia, że mowa administracji Bidena o wznowieniu izraelsko-palestyńskiego procesu pokojowego w rzeczywistości jest śmiertelnie groźnym urojeniem.

Dla Palestyńczyków prawdziwymi “bohaterami” są ci, którzy siedzą w izraelskich więzieniach za dokonywanie zamachów terrorystycznych przeciwko Żydom.

Przez wychwalanie terrorystów i przedstawianie ich jako “bohaterów” i “męczenników” palestyńscy przywódcy popierają tych, którzy angażują się w przemoc, dążą do likwidacji Izraela i odrzucają proces pokojowy na Bliskim Wschodzie. W takiej sytuacji, jak mógłby Abbas – lub jakikolwiek palestyński przywódca – kiedykolwiek powrócić do stołu negocjacyjnego, niezależnie od tego, ile milionów dolarów administracja Bidena postanowi zapłacić za puste słowa Palestyńczyków?

Bassam Tawil

Muzułmański badacz i publicysta mieszkający na Bliskim Wschodzie.

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Źródło: listyznaszegosadu.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign