Małżeństwa z dziećmi będą legalne w Iranie

| 17 komentarzy|
image_pdfimage_print

Trzy miesiące temu Arabia Saudyjska ogłosiła, że dziewczynki w wieku dziesięciu lat mają przyzwolenie na zawieranie małżeństw. Iran postanowił pójść za ciosem i przesunął granicę jeszcze niżej.

Uważamy, że wiek dziewięciu lat to wiek, w którym dziewczynka osiąga dojrzałość płciową i jest gotowa do wyjścia za mąż – poinformował Mohammad Ali Isfenani, członek irańskiego parlamentu (Mahiles) w irańskim chrześcijańskim serwisie informacyjnym Mohabat News. Przed rewolucją dziewczyny poniżej 16 roku życia nie mogły wychodzić za mąż. Zdeterminowani rodzice, chcący obejść prawo, zmieniali świadectwa urodzenia swoich córek. Poprzednia konstytucja określała człowieka dorosłego jako tego, który ukończył 18 rok życia. Teraz wiek ten został znacznie obniżony – 9 lat dla dziewczynek i 15 dla chłopców – wyjaśnił Isfenani.

Według danych zebranych przez Mohabat News, w ciągu ostatnich kilku tygodni ponad 75 dziewczynek poniżej 10 roku życia zostało zmuszonych do poślubienia znacznie starszych od siebie mężczyzn. Natomiast w blisko 4000 przypadków zarówno panna młoda jak i pan młody w dniu ślubu nie mieli więcej niż 14 lat.

Obecnie obowiązujące prawo cywilne dotyczące dolnej granicy wieku wychodzenia za mąż, ustanowione przed rewolucją pod koniec lat siedemdziesiątych, uznawane jest za nieislamskie i nielegalne. Irański parlament chce przeprowadzić głosowanie nad zmianą prawa cywilnego tak, aby było ono bardziej zbliżone do prawa szariatu.

Według Women’s News Network na świecie żyje około 10 milionów młodych kobiet, które zmuszono do małżeństwa przed ukończeniem 18 lat.

Sprawą małżeństw nieletnich zajął się brytyjski parlament. Zdecydowaliśmy przyjrzeć się bliżej kwestii małżeństw wśród dzieci oraz wysokiej śmiertelności wśród młodych matek. Okazało się, że jedną z głównych przyczyn śmierci jest małżeństwo oraz ciąża w zbyt młodym wieku. Ich ciała nie są jeszcze gotowe do urodzenia dziecka, powiedziała baronowa Jenny Tonge, przewodnicząca komisji zajmującej się małżeństwami nieletnich.
Przytoczyła historię pewnej ośmioletniej Jemenki, która wyszła za mąż za 40 lat starszego od niej mężczyznę. Zmarła po trzech dniach od pierwszego stosunku, wykrwawiając się na śmierć.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Dokładny raport z brytyjskiego śledztwa ma się pojawić na jesieni tego roku.

Tłumaczenie Aniqa

http://www.digitaljournal.com/article/329317

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook