„Honorowe” zabójstwa w większości nie wychodzą na jaw

honor killing
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

W Anglii nie zgłasza się „honorowych” zabójstw ani przymusowych małżeństw, ponieważ ofiary boją się oskarżeń o rasizm.

Przemoc na tle honorowym to rodzaj przemocy domowej, która ma miejsce, kiedy ofiara, najczęściej kobieta, zostaje ukarana, bardzo często przez członków rodziny, gdy przyniesie rodzinie wstyd.

Claire Phillipson z organizacji Wearside Women in Need (Kobiety Wearside w potrzebie) przyznaje, że chociaż liczba osób zgłaszających się do niej po pomoc jest alarmująca, bardziej martwi ją liczba tych, które się nie zgłaszają. „Nie mam wątpliwości, że w całej Północno-Wschodniej Anglii pierwsze, drugie i trzecie pokolenie młodych Angielek zmuszane jest do małżeństw”, mówi Phillipson. „Szkoły i lokalne społeczności milczą na ten temat, obawiając się oskarżeń o rasizm i islamofobię – dodaje – i nie do końca zdają sobie sprawę, gdzie należy postawić granicę pomiędzy kulturą, religią i prawami człowieka”.

honor killingWedług organizacji Domestic Violence London, nie tylko mężczyźni są sprawcami przemocy – czasami pomagają im lub ich podburzają kobiety z rodziny. Czasami do zadania przemocy wybiera się młodszych członków rodziny, dla ochrony tych starszych przed odpowiedzialnością prawną. Czasem zatrudnia się zawodowych zabójców lub chętnych na łatwy zarobek.

Jedna z kobiet w wywiadzie dla ITV wyjaśniła, że wysłano ją z Pakistanu do Wielkiej Brytanii by poślubiła mężczyznę o wiele starszego od niej. „Rodzina powiedziała mi, że mnie zabiją, zastrzelą mnie, ale jeśli pojadę, to się nie stanie. Kiedy się sprzeciwałam, mój brat z siostrą próbowali mnie zmusić do dotknięcia gniazdka elektrycznego mokrymi dłońmi, żeby porazić mnie prądem i sprawić, by wyglądało to na wypadek”, relacjonuje kobieta.

Według zajmującego się pomocą dla ofiar Halo Project, http://www.haloproject.org.uk/ w Wielkiej Brytanii zgłasza się około dwunastu zabójstw na tle honorowym rocznie.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Nie wlicza się w to osób wywożonych z kraju, których miejsce pobytu jest nieznane. Spośród 5000 zabójstw „honorowych” zdarzających się na świecie każdego roku, tysiąc ma miejsce w Indiach i drugie tyle w Pakistanie, według danych międzynarodowego ośrodka Honour Based Violence Awareness (HBVA).

ND, na podst. Źródło: http://www.ibtimes.co.uk

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook