Czy kobieta-robot może chodzić bez chusty?

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Podczas zakończonego w czwartek w Rijadzie forum „Future Investment Initiative”, którego celem było wypromowanie nowoczesnej Arabii Saudyjskiej, zaprezentowano też Sophię, robota humanoidalnego i nadano mu obywatelstwo kraju.

Forum, które było przede wszystkim zapowiedzią budowy energooszczędnego miasta przyszłości na granicy z Jordanią, na które królestwo chce wydać 500 mld dolarów, obfitowało w niespodzianki. W jego trakcie, książę następca tronu Mohammed bin Salman oświadczył, że Arabia Saudyjska „wraca do umiarkowanego, otwartego na świat” islamu, jaki miał miejsce w tym kraju kiedyś. Wreszcie nadano obywatelstwo królestwa robotowi humanoidalnemu Sophii, stworzonemu przez Hanson Robotics z Hongkongu.

To ostatnie wydarzenie wywołało jednak szereg złośliwych, acz zasadnych komentarzy o nowych wymaganiach wobec muzułmańskich prawników. Muszą teraz określić czy kobieta robot musi zakrywać głowę, tak jak robią Saudyjki. Czy wolno jej będzie poruszać się bez opieki robota-mężczyzny? Czy nie będzie w końcu tak, że robot-kobieta-obywatel będzie miał więcej praw niż prawdziwe Saudyjki?

 

(j)

 

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook