Wiadomość

Arabia Saudyjska: więzienie dla kobiet walczących o prawa

Al Hathloul została skazana za to, że ośmieliła się domagać się czegoś od saudyjskich władz. Fot. CC Wikipedia

Dwie saudyjskie aktywistki, działające na rzecz praw kobiet, zostały skazane na kary po pięć lat i osiem miesięcy więzienia przez specjalny sąd zajmujący się przypadkami terroryzmu.

Od 12 lat mówimy o islamie bez politycznej poprawności i bez demonizowania. Wesprzyj nas byśmy mogli dalej działać.  >>Wspieram<<


Aresztowane w maju 2018 roku wyjdą przypuszczalnie na warunkowe zwolnienie w marcu przyszłego roku.

Bardziej znana spośród skazanych jest Loujain al-Hathloul, o drugiej nazwiskiem Mia Al-Zahrani wspomina tylko oficjalny saudyjski portal Sabq. Oprócz nich aresztowano w 2018 roku 11 innych kobiet, walczących o prawo do prowadzenia samochodu i zniesienie przepisów, które ograniczają możliwości samodzielnego podejmowania przez kobiety pracy, studiów i podróżowania bez zgody “męskiego opiekuna” z rodziny. Al Hathloul aresztowano na miesiąc przed wejściem w życie przepisu zezwalającego kobietom na prowadzenie samochodów.

Działania Al Hathloul i Al Zahrani uznano za podważanie praw Arabii Saudyjskiej i działania realizujące interesy innych krajów. Sądzone były z ustawy o “zwalczaniu terroryzmu i jego finansowania”, a ich sprawę miesiąc temu przeniesiono do sądu zajmującego się terroryzmem.

Al Hathloul w czasie śledztwa była bita i torturowana, grożono jej gwałtem, ograniczano jej kontakty z rodziną i adwokatami, na co składała skargi i przeprowadzała strajki głodowe. Sąd uznał jednak, że przyznanie do winy nastąpiło całkowicie dobrowolnie, a ustalenia komisji, powołanej przez władze dla zbadania skarg oskarżonej, okazały się całkowicie zaprzeczające jej zarzutom.

Al Hathloul, która przebywała w dzieciństwie przez kilka lat w Londynie, a studiowała na uniwersytecie w Kanadzie, jest najbardziej znaną saudyjską działaczką na rzecz praw kobiet. Prawa do prowadzenia samochodów przez kobiety domagała się od 2013 roku, rok później została zaaresztowana, gdy prowadziła w Arabii Saudyjskiej auto, mając prawo jazdy wydane w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

W Emiratach, gdzie studiowała,  została aresztowana w marcu 2018 roku i przewieziona do Arabii Saudyjskiej. Dodatkowy wyrok przeciwko niej obejmuje pięcioletni zakaz podróży za granicę, a w wypadku podejmowania jakichkolwiek działań politycznych nieodsiedziany wyrok dwóch lat i dziesięciu miesięcy więzienia ma zostać natychmiast odwieszony, głosi orzeczenie sądu.

Arabia Saudyjska pod rządami króla Salmana systematycznie liberalizuje przepisy dotyczące życia społecznego; kobietom wolno prowadzić samochody, ograniczono zakres władzy “męskiego opiekuna“, kobiety i mężczyźni mogą wspólnie studiować i przebywać na ulicach, “policja religijna” straciła możliwości karania, powstały kina i odbywają się koncerty.

Jednak władze saudyjskie nie dopuszczają do powstawania jakichkolwiek ruchów politycznych i bezwzględnie zwalczają osoby, które występują z krytyką rządzących lub postulatami politycznymi, nawet jeśli są to postulaty zgodne z późniejszymi działaniami władz, takie właśnie jak zezwolenie na prowadzenie samochodu przez kobiety.

W aresztach i więzieniach przebywają dziesiątki osób; najbardziej znaną wśród nich postacią jest Raif Badawi, który odbywa od roku 2012 karę 10 lat więzienia za prowadzenie bloga domagającego się liberalnych reform. (g)

Źródła: New York Times, NPR

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign