Domorośli dżihadyści zagrażają Kanadzie

Canada's islam fans
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Kanadyjski rząd jest oskarżany o bagatelizowanie zjawiska islamofobii oraz o bezpodstawne wyolbrzymianie zagrożenia „islamskim terroryzmem” z powodów politycznych i ideologicznych. Jednak zagrożenie rzeczywiście wzrasta.

Krytycy twierdzą, że islamscy terroryści nie reprezentują prawdziwego islamu, nie rozumieją jego przesłania oraz są mniejszością wśród populacji kanadyjskich muzułmanów. Premier Stephen Harper został wielokrotnie skrytykowany za swoje stwierdzenie sprzed dwóch lat (a więc dekadę po zamachach z 9/11), że największym zagrożeniem dla Kanady jest islamski terroryzm. Podczas wywiadu dla CBC powiedział: Są różne zagrożenia, ale jest jedno, które zajmuje nasze służby bezpieczeństwa najbardziej i najczęściej w regularnych odstępach czasu. Tym największym zagrożeniem jest islamizm.

Canada's islam fans
Kanadyjscy terroryści (od prawej): Ali Medlej, Aaron Zoon, Xristos Katsiroubas

Zgodnie z publikacją „Public Report on the Terrorist Threat to Canada in 2012”, w roku ubiegłym nie było w kraju ani jednego ataku, tym niemniej zagrożenie terroryzmem wzrosło znacznie. Powodem jest zwiększony wpływ radykałów, Al-Kaidy oraz aktywnośc tych obywateli Kanady, którzy uczestniczą w dżihadzie poza jej granicami.

Zatem na ile poważne jest zagrożenie terroryzmem w Kanadzie ze strony muzułmanów z kanadyjskim paszportem? Czy faktycznie jesteśmy świadkami ciągłego wzrostu tego zagrożenia jak twierdzi rząd i służby bezpieczeństwa, czy też jest to zagrożenie marginalne, jakby chcieli to widzieć krytycy?

Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy przyjrzeć się faktom, które są bezdyskusyjne. Od lipca 2012 było kilkanaście przypadków obywateli kanadyjskich zaangażowanych w aktywność terrorystyczną, podejrzanych o udział w aktach terroru lub wstępujących do organizacji paramilitarnych mających związki z Al-Kaidą w Syrii. Poniżej znajduje się ich lista.

Lipiec 2012 – Hassan El Hajj Hassan posiadający podwójne obywatelstwo kanadyjskie i libańskie, aktywista Hezbollahu, członek siatki terrorystycznej, która dokonała zamachu na izraelski autobus w Bułgarii. – William Plotnikov, lat 23, Kanadyjczyk pochodzenia rosyjskiego. Nawracał na islam oraz przyłączył się do grupy terrorystycznej w Dagestanie. Zginął w wymianie ognia z wojskami rosyjskimi.

Listopad 2012 – Hussam Samir al-Hams, Kanadyjczyk pochodzenia palestyńskiego, członek brygady al-Qussam należącej do Hamasu. Zabity podczas operacji IDF w Gazie.

Grudzień 2012 – Aaron Yoon mieszkaniec Ontario. Nawracał na islam oraz nawiązał kontakty z grupami powiązanymi z Al-Kaidą. Odwiedził Mali. Aresztowany w Mauretanii pod zarzutem terroryzmu.

Styczeń 2013 – Ali Medlej i Xristos Katsiroubas (chrześcijanie, którzy przeszli na islam), mieszkańcy Ontario, zginęli w samobójczym ataku w Algierii po tym jak uczestniczyli w mordzie dziesiątków cywili.

Luty 2013 – Jamal Muhammad Abdulkader, student z Montrealu pochodzący z kurdyjskiej rodziny w Syrii. Dołączył do Jabhat al-Nusra powiązanej z Al-Kaidą. Zginął podczas eksplozji ciężarówki w centrum Damaszku.

Kwiecień 2013 – Chihab Esseghaier, mieszkaniec Montrealu pochodzący z Tunezji oraz Read Jaser, mieszkaniec Markham, urodzony z Kuwejcie i mający palestyńskie korzenie. Obaj aresztowani pod zarzutem planowania wysadzenia pociągu na moście nad Niagarą. – Ahmed Abbasi, obywatel Tunezji mieszkał w Kanadzie 2 lata, aresztowany w USA pod zarzutem planowania wysadzenia pociągu. – Mahad Ali Dhore, Kanadyjczyk z somalijskimi korzeniami, student na Uniwersytecie York, dołączył do al-Shabab powiązanej z Al-Kaidą, zabity podczas ataku terrorystycznego w Somalii.

Czerwiec 2013 – Damian Clairmont, młody Kanadyjczyk z Calgary, przeszedł na islam, dołączył do brygady w Syrii powiązanej z Al-Kaidą, aktywny w walce z siłami rządowymi.

Lipiec 2013 – John Stewart Nuttall oraz Amanda Marie Korody, para z Surry w Brytyjskiej Kolumbii. Przeszli na islam, aresztowani pod zarzutem planowania zamachu na budynek parlamentu w Victorii. – Niezidentyfikowany, prawdopodobnie mieszkaniec Kanady, sfilmowany z bronią w Homs podczas walki z siłami rządowymi.

Wrzesień 2013 – Omar Shafik Hammami (Abu Mansoor al-Amriki), obywatel USA mieszkający przez kilka lat w Kanadzie, kiedyś mąż Kanadyjki, rozwiedziony. Dołączył do Al-Shabab w Somalii. Zabity w lokalnych walkach o wpływy.

Wrzesień 2013 – Ali Muhammad Dirie, mieszkaniec Toronto pochodzący z Somalii. Dołączył do powiązanej z Al-Kaidą grupy Jabhat al-Nusra. Zabity podczas walk w Syrii. Skazany za planowanie zamachów w Toronto w 2006, spędził kilka lat w więzieniu.

Powyższa lista potwierdza, że zagrożenie terroryzmem w Kanadzie wzrosło na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Znaczący udział ma w tym rosnąca liczba obywateli kanadyjskich rozpoczynająca działalność terrorystyczną inspirowaną lub kierowaną przez radykalne islamskie grupy. „Eksport” kanadyjskich terrorystów (który oceniany jest w zależności od źródeł na dziesiątki lub setki) do różnych teatrów działań dżihadystycznych tylko zwiększy to zagrożenie. Wrócą oni do Kanady bogatsi o doświadczenie i wiedzę, dysponując siatką kontaktów i powiązań z organizacjami terrorystycznymi.

Tłumaczenie: Severus-Snape

Źródło: http://jcpa.org/islamic-terrorist-threat-canada/

 

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook