Wolność religijna w oczach muzułmanów

Wolność religijna według muzułmanów
| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

Jak wynika z raportu przeprowadzonego przez instytut Pew Research Centre, który objął swym zasięgiem 38 tys. muzułmanów z 39 krajów, niektórzy z zagorzałych wyznawców islamu mogą być jednocześnie zwolennikami pluralizmu religijnego.

W Maroku 78% respondentów uważa, że w tym kraju niemuzułmanom wolno praktykować swoją religię, a 79% z tak myślących twierdzi, że jest to dobre. Mimo tego 83% chce, aby zapisy o szariacie znalazły miejsce w prawie. 77% muzułmanów Tajów i 84% Pakistańczyków także chce szariatu. Niemniej odpowiednio 79% i 75% uważa, że można w ich krajach praktykować inną religię i że jest to czymś dobrym.

Jednak wolność religijna jest bardzo drażliwym tematem, który uwiera zarówno jednostki jak i całe społeczności „innowierców”. W wielu krajach muzułmanie aprobują zarówno wolność religijną, jak i karę śmierci za apostazję – odejście od islamu. Na przykład taką postawę wyraża 75% Pakistańczyków, którzy chcą szariatu.

Wolność religijna według muzułmanówRóżnice dotyczą także stopnia, w jakim stosowano by prawo szariatu. Tunezyjczycy na przykład, którzy chcą władzy sędziów religijnych (62%), mniej chętnie skazywaliby na karę śmierci za apostazję (29%). A w tych krajach, w których jest najwięcej zwolenników szariatu, nie zawsze się go radykalnie przestrzega. Mimo tego, że około 75% ludzi zarówno w Egipcie jak i Indonezji popiera szariat, to mniej niż 50% popiera ukamienowanie jako karę za cudzołóstwo w Indonezji (w Egipcie taka kara ma 81% zwolenników). 74% Egipcjan wyznających szariat uważa ponadto, że powinni się do niego stosować także niemuzułmanie (najwięcej wśród wszystkich badanych krajów).

Wynik badań

Procent badanych zwolenników szariatu, którzy popierają:

1. Karę śmierci za odejście od islamu

2. Rozstrzyganie spraw rodzinnych przez sędziów religijnych

3. Surowe kary cielesne dla przestępców

——————————————————–

JG, na podst. http://www.economist.com/blogs/graphicdetail/2013/04/daily-chart-20

Podsumowanie raportu (jęz. ang.): http://www.pewforum.org/Muslim/the-worlds-muslims-religion-politics-society-exec.aspx

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook