Nowe miejsca kultu dla niemuzułmanów w Abu Zabi

Abu Dhabi (zdj. Nicepick)
Abu Dhabi (zdj. Nicepick)

Osiemnaście niemuzułmańskich miejsc kultu religijnego otrzyma zezwolenie w całym Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Specjalna ceremonia przyznająca licencje takim ośrodkom jak kościoły, świątynie i gurdwarom (świątyniom sikkhijskim) odbędzie się 22 września. Powolne otwieranie się na inne wyznania jest skutkiem aktywności Departamentu Rozwoju Społeczności (DCD) pod hasłem „Wezwanie do harmonii”.

DCD ma stać się urzędem regulującym wszystkie wyznania i nadzorować ich prowadzenie. To krok naprzód, bo do tej pory miejsca kultu religijnego niemuzułmanów nie były uznawane przez prawo. DCD ma służyć jako oficjalny kanał do komunikacji rządu i wyznań religijnych. To działalność też wspierająca tworzenie wizerunku regionalnego ZEA jako adwokata pokoju, tolerancji i współistnienia.

Religie w ZEA (zdj. wikimedia)

Religie w ZEA (zdj. wikimedia)

Departament pracuje teraz nad ramami prawnymi i proceduralnymi, które zapewnią obywatelom bezproblemową praktykę swojej wiary. Ma to odbywać się jednak w zgodzie z prawem ZEA i regulacjami, bez naruszania zwyczajów i tradycji ZEA.

Obraz emiratów w kwestii wolności religijnej jest jednak mieszany. Z jednej strony mamy otwarcie się na nowe religie, niedawną, historyczną wizytę papieża i przyłączenie się do prowadzonej przez USA batalii na rzecz zniesienia praw o bluźnierstwie. Z drugiej prawo opiera się na szariacie, religijnym prawie muzułmańskim, gdzie przewidziane są kary śmierci dla apostatów i ograniczenia na działalność misyjną. Niewątpliwie ostatnia decyzja to krok w stronę większej wolności religijnej. (j)

źródło: Khaleej Times

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy

Czy ktoś jeszcze widzi korzyści z imigracji?