Wicekanclerz Niemiec za zamknięciem islamistycznych meczetów

W wywiadzie dla tygodnika „Der Spiegel” należący do SPD wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel powiedział, że ruch salafitów w Niemczech powinien być zlikwidowany. Gabriel proponuje zamknięcie ich meczetów, rozwiązanie organizacji i wyrzucenie z kraju salafickich kaznodziejów. Jedna z organizacji, „Prawdziwa wiara” została w listopadzie zdelegalizowana.

„Jeśli chcemy poważnie walczyć z islamizmem i terroryzmem to musi to być również walka kulturowa”, powiedział Gabriel, „a ci, którzy wzywają do przemocy nie powinni móc korzystać z wolności wypowiedzi”.

Salafici to grupa szybko rosnąca i licząca obecnie w Niemczech około 10 tysięcy osób, które uważają, że islam i współczesny świat są nie do pogodzenia i islam powinien wrócić do stanu z czasów Mahometa – i z nich rekrutują się wyjeżdżający walczyć do Syrii. Z salafitami zadawał się m.in. berliński terrorysta Anis Amri. (g)

Źródło: dw.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom