Wahabici aresztowani w Kosowie

W Kosowie od ogłoszenia niepodległości powstało ok. 100 meczetów sponsorowanych przez wahabitów
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Policja w Kosowie aresztowała pięciu członków fundamentalistycznego ruchu wahabickiego, podejrzanych o działalność przestępczą, oznajmił rzecznik policji Hazir Berisa. Nie powiedział czy aresztowani planowali atak terrorystyczny, czy też rekrutowali terrorystów.

W Kosowie od ogłoszenia niepodległości powstało ok. 100 meczetów sponsorowanych przez wahabitów
W Kosowie od ogłoszenia niepodległości powstało ok. 100 meczetów sponsorowanych przez wahabitów

Podejrzani powiązani są z organizacją humanitarną o nazwie Iskrenost (Szczerość). W operacji, przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu mieście Prizren na południowym zachodzie Kosowa, wzięło udział 120 policjantów. Skonfiskowano dużą ilość broni: karabiny automatyczne, pistolety, amunicję oraz mundury.

Ideologia whabicka, stworzona w 17 wieku w Arabii Saudyjskiej, naucza „czystej” formy islamu. Na Bałkanach pojawiła się za sprawą „mudżahedinów”, którzy walczyli po stronie miejscowych muzułmanów podczas wojny w Bośni w latach 1992-95.

Według zagranicznych służb wywiadowczych, wielu byłych „mudżahedinów” pozostało po wojnie w tym regionie, indoktrynując miejscową młodzież, a nawet prowadząc obozy treningowe dla terrorystów. Od pewnego czasu narastają napięcia pomiędzy wahabitami a miejscowymi muzułmanami, ponieważ ideologia wahabicka głosi nietolerancję wobec innych grup religijnych, łącznie z umiarkowanymi wyznawcami islamu.

Wahabici starają się zdobyć wpływy w Bośni-Hercegowinie, w Serbii, Czarnogórze i Kosowie. Od czasu wojny w Bośni operują oni pod przykrywką organizacji humanitarnych z krajów muzułmańskich. Kilka takich organizacji zostało zdelegalizowanych w Bośni.

JP, na podst.  adnkronos.com

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook