Petycja do Prezydenta Lecha Wałęsy o wsparcie dla saudyjskich dysydentów

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Prezydent Lech Wałęsa
Fundacja „Instytut Lecha Wałęsy”
Al. Jerozolimskie 11/19
00 – 508 Warszawa

 

Szanowny Panie Prezydencie,

mając w pamięci Pana dokonania dla demokracji i wolności słowa, po raz kolejny zwracamy Pana uwagę na problem łamania praw człowieka przez Króla Arabii Saudyjskiej – laureata nagrody im. Lecha Wałęsy, którą przyznał mu Pan za „działanie na rzecz porozumienia i solidarnej współpracy narodów, wolności i poszanowania podstawowych praw człowieka”.

Trudno nam milczeć, kiedy za wpisy krytykujące radykalny islam, decyzją saudyjskiego rządu aresztowany został profesor Turki Al-Hamad, politolog, pisarz i dziennikarz. Profesor Al-Hamad napisał na Twitterze: „Nowy nazizm o nazwie islamizm przybył do świata arabskiego. Jednak wiek nazizmu minął i słońce znowu wzejdzie” ; oraz: „Nasz szlachetny posłaniec Prorok Mahomet, przybył by poprawić wiarę Abrahama, a teraz potrzebujemy kogoś, kto poprawi wiarę Mahometa”. Za te słowa saudyjski intelektualista ma stanąć przed sądem religijnym, który może go skazać na karę śmierci.

Jednocześnie w saudyjskich aresztach i więzieniach przetrzymywane są 43 osoby, które policja religijna oskarżyła o „spiskowanie celem świętowania Bożego Narodzenia”. W areszcie jest także działacz praw człowieka Raef Badawi. Trafił tam ponieważ domagał się położenia kresu wpływania religii na życie publiczne oraz, wraz z saudyjską feministką Suad Al-Shammari, upominał się o prawa kobiet w przestrzeni publicznej.

W lutym ubiegłego roku Stowarzyszenie Europa Przyszłości prosiło o Pana interwencję w sprawie saudyjskiego dziennikarza, wierząc, że Pański autorytet wpłynie na los człowieka aresztowanego za przedstawienie swoich wątpliwości religijnych w Internecie. Mimo tego, że przeprosił wszystkich urażonych jego wypowiedzią, Hamza Kasghari nadal, decyzją saudyjskich władz, przebywa w areszcie.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Wobec powyższego prosimy Pana o interwencję w opisanych sprawach, a w przypadku fiaska tejże proponujemy rozważenie zasadności pozostawania Króla Arabii Saudyjskiej w zacnym gronie laureatów nagrody Pańskiego Imienia. Obowiązkiem Polski, jako kraju, który także dzięki Pana walce, wyzwolił się z okowów totalitaryzmu, jest wspieranie wszystkich, którzy mają odwagę domagać się wolności.

Nie wątpimy w Pana dobre intencje, jednak w naszej opinii przywódca kraju, w którym drastycznie łamane są prawa człowieka nie zasługuje na takie wyróżnienie.

Stowarzyszenie Europa Przyszłości

Podpisz petycję na stronie petycje.pl

Petycja do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

Petycja do Kapituły Orderu Uśmiechu

 

Apel do Lecha Wałęsy poparli:
Małgorzata Bajer – b. przewodnicząca Rady Etyki Mediów,
Ewa Błaszczyk -aktorka,
Stefan Bratkowski – dziennikarz, b. prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
prof. Jan Hartman – etyk,
prof. Jacek Hołówka – etyk,
Marzanna Kielar – poetka,
Andrzej Koraszewski – dziennikarz, opozycjonista,
prof. Marcin Król,
Bodgan Lis – b. senator RP, opozycjonista,
prof. Karol Modzelewski – politolog, opozycjonista,
Stowarzyszenie Wolnego Słowa

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook