Hamza Kashgari wolny!

Hamza Kashgari
Hamza Kashgari
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Saudyjski dziennikarz, Hamza Kashgari, który na Twitterze podzielił się swoimi wątpliwościami dotyczącymi proroka Mahometa i Allacha, został wypuszczony z aresztu.

Przebywał tam od lutego 2012, po tym jak został schwytany w Malezji i deportowany do Arabii Saudyjskiej w trakcie nieudanej próby ucieczki z kraju.

Hamza Kashgari
Hamza Kashgari

Ministerstwo sprawiedliwości nie skomentowało, jak do tej pory, swojej decyzji o wypuszczeniu Kashgariego, który w trakcie pobytu w areszcie przyznał się do błędu i przeprosił. Prokuratura nie postawiła mu żadnych zarzutów, chociaż król Abdullah domagał się pociągnięcia dziennikarza do odpowiedzialności. Przeciwko uwięzieniu saudyjskiego dziennikarza i grożącej mu karze śmierci Stowarzyszenie Europa Przyszłości protestowało dwukrotnie, organizując petycje i odezwy intelektualistów w jego sprawie, apelując do kapituł, które królowi Arabii Saudyjskiej przyznały odznaczenia.

Saudyjski blogger Ahmed Al Omran potwierdzając informację o wypuszczeniu Kashgariego poinformował, że sąd szariacki uznał jego przyznanie się do błędu i skruchę za to, co napisał o proroku Mahomecie. Mowa o słowach z wyimaginowanej rozmowy z Mahometem i umieszczonych na Twitterze: „Są rzeczy w tobie, które kocham, są rzeczy, których nienawidzę, i jest wiele rzeczy, których nie rozumiem”. Kashari posunął się też dalej, kwestionując Boga: „Wszyscy bogowie, których czcimy, wszystkie nasze obawy i wszystkie nasze pragnienia są produktem naszych umysłów. Gdyby nie było głupców na świecie, zdolność Boga do przeżycia byłaby ograniczona”.

Już wcześniej, po wyrażeniu skruchy przez blogera, spekulowano, że wyrok zostanie złagodzony. Bez tego groziłaby mu kara śmierci.

Jakkolwiek wolność aktywisty cieszy zapewne wszystkich, którzy zaangażowali się w jego uwolnienie, to sprawa wolności słowa w saudyjskim królestwie jest kwestią palącą. W tym samym czasie na trzy miesiące więzienia został skazany prawnik Waleed Abu al-Khair za podpisanie listu domagającego się reform w kraju. Natomiast Raif Badawi, założyciel forum Free Saudi Liberals, odsiaduje wyrok siedmiu lat pozbawienia wolności.

JW na podst. emirates247.com, thenextweb.com, al-Jazeera

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze