W.Brytania. Trybunał odrzucił apelację Abu Katady

| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) odrzucił w środę odwołanie od decyzji deportacji z Wielkiej Brytanii złożone przez radykalnego duchownego muzułmańskiego Abu Katadę. Katadę w Jordanii czeka proces z oskarżenia o terroryzm.

Katada, nazywany swego czasu prawą ręką Osamy bin Ladena w Europie, dwukrotnie został zaocznie skazany w Jordanii za udział w spisku terrorystycznym.

Władze brytyjskie twierdzą, że duchowny znany z płomiennych kazań nawołujących do dżihadu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.

Katada odwoływał się do Wielkiej Izby Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (jego najwyższej instancji) od decyzji wznowienia wobec niego przez Wielką Brytanię procedury ekstradycyjnej. Trybunał ten w styczniu zablokował ekstradycję Katady do Jordanii z uwagi na ryzyko stosowania tam wobec niego tortur w celu wymuszenia zeznań.

Zadowolenie ze środowego orzeczenia trybunału wyraziła szefowa brytyjskiego MSW Theresa May, przypominając przy okazji, że już wcześniej otrzymała zapewnienia Jordanii, że Katadę czeka tam sprawiedliwy proces. „Jestem przekonana, że zapewnienia otrzymane z Jordanii oznaczają, że możemy Katadę wsadzić do samolotu i wysłać z Wielkiej Brytanii” – powiedziała May.

Więcej na: www.wyborcza.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook