Młodzi Pakistańczycy wolą szariat od demokracji

| 18 komentarzy|
image_pdfimage_print

 Młodzi Pakistańczycy jako najlepszy system polityczno-prawny chętniej wskazują szariat i rządy wojskowych niż demokrację – wynika z sondażu przeprowadzonego przez British Council. Aż 94 proc. badanych uważa, że ich kraj zmierza w złym kierunku.

38 proc. Pakistańczyków w wieku 18-29 lat sądzi, że szariat jest najlepszym systemem polityczno-prawnym dla kraju. 32 proc. wskazań zdobyły rządy wojskowych, a demokracja znalazła się na ostatnim miejscu z wynikiem 29 proc.

Mniej niż jedna czwarta ankietowanych sądzi, że oni sami lub ich rodziny skorzystali na demokracji. Aż 94 proc. uważa z kolei, że kraj idzie w złym kierunku. Dla porównania – w 2007 roku opinię tę podzielała jedynie połowa badanych.

Według BBC badanie ukazało głos pesymistycznego pokolenia rozczarowanego pięcioma latami rządów cywilnych w kraju, w którym doszło w przeszłości do trzech wojskowych zamachów stanu. 11 maja w Pakistanie mają się odbyć wybory parlamentarne, w których ważna rola przypadnie właśnie ludziom poniżej 30. roku życia, stanowiącym prawie jedną trzecią spośród zarejestrowanych wyborców.

Większość badanych zadeklarowała także, że bardziej ufa armii niż jakiejkolwiek innej instytucji. Na temat wojskowych pozytywne zdanie ma ok. 70 proc., a o rządzie – jedynie 13 proc.

Co czwarty badany powiedział, że bezpośrednio doświadczył przemocy lub był jej świadkiem. Liczba ta wzrasta do ponad 60 proc. na terytoriach plemiennych przy granicy z Afganistanem.

Jednocześnie największym powodem do niepokoju dla badanych Pakistańczyków są rosnące ceny, a nie terroryzm.

więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze