W Brunei szariat zapanuje w pełni

| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

Islamski sułtanat Brunei, rządzony od 1967 roku przez sułtana Hassanala Bolkiaha, jest gotowy do wprowadzenia w tym miesiącu islamskich rządów szariatu.

Według Ustaza Hdż Dżohara Hdż Muhameda, prokuratora generalnego szariatu w tym kraju, szariacki kodeks karny ma obowiązywać tak muzułmanów, jak nie-muzułmanów.

Pierwsza krytyka planu sułtana zaprowadzenia szariackiego kodeksu karnego wyszła od użytkowników mediów społecznościowych. Sultan Hassanal Bolkiah zabronił jednak aktywistom atakowania jego planu zaprowadzenia szariatu, ostrzegając: “Nie wolno im pozwolić na kontynuowanie tych obelg, ale jeśli istnieją elementy, które pozwolą na postawienie ich przed sądem, to pierwszy etap realizacji rozporządzenia o Kodeksie Karnym Sjariah będzie bardzo dla nich istotny.

Oto fragmenty doniesień z mediów Brunei o kodeksie karnym oraz najważniejsze punkty szariackiego prawa:

„Noszenie nieprzyzwoitego ubrania jest przestępstwem według Kodeksu Karnego Sjariah, który wkrótce zostanie wprowadzony w Sułtanacie. Wysoki rangą prawnik w Ministerstwie Spraw Religijnych powiedział, że muzułmanie i nie-muzułmanie mogą być karani za zakładanie nieprzyzwoitych ubrań w miejscach publicznych. (…) Paragraf zatytułowany ‘Nieprzyzwoite zachowanie’, stanowi, że każdy człowiek, który popełni akt nieprzyzwoitego zachowania w miejscu publicznym, jest winien przestępstwa i będzie podlegał karze grzywny nieprzekraczającej 2 tys. dolarów, uwięzienia na okres do 6 miesięcy albo jednemu i drugiemu.

Sułtan Hassanal Bolkiah
Sułtan Hassanal Bolkiah

Akt uważa się za nieprzyzwoity, jeśli plami wizerunek islamu, psuje standardy moralne, powoduje negatywne wpływy lub denerwuje świadków naocznych. Każdy, kto organizuje, nakłania lub zachęca innych do popełnienia jakiegokolwiek aktu nieprzyzwoitego zachowania, jest winny przestępstwa i będzie podlegał skazaniu na grzywnę do 4 tysięcy dolarów, uwięzienie na okres do 2 lat albo na jedno i drugie. W nowym prawie nie ma specjalnego postanowienia, ale sprawcy mogą być oskarżeni o noszenie nieprzyzwoitych ubrań według paragrafu 197. Prawnik podkreślił, że stało się powszechne ubieranie się przez ludzi w ubrania odsłaniające ciało, włącznie z szortami, dodając, że takie zachowanie rzadko jest ganione. ‘Jeśli osoba nosi ubrania, które są zbyt obraźliwe lub obnażające, to organy wykonawcze powinny podjąć akcję lub przynajmniej pouczyć sprawcę. Ale zaprowadzimy te postanowienia z mądrością, więc ludzie nie będą zaszokowani i rozgniewani’, dodał.”

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

* * *

„Według Kodeksu Karnego Sjariah jest 19 słów, których nie można używać w odniesieniu do innych religii. Są to: azan; baitullah; Al-Koran; Allah; fatwa; Firman Allah; hadis; Hadżi; hukum sjara; ilahi; Kabah; kalimah al sjahadah; kiblat; masdżid; imam; mufti; mumin; solat i wali.

Hdż Hardifadhillah Hdż Mohd Salleh, wysoki rangą prawnik sjariah, podał kilka przykładów przestępstw, które mogą stosować się do nie-muzułmanów, takich jak zina (cudzołóstwo) z muzułmańskim partnerem, picie alkoholu w miejscu publicznym i chalwat (bliskość) z muzułmańskim partnerem.

Chalwat jest zdefiniowany w prawie jako niepoślubiona para, która ‘żyje razem w zamknięciu (…), co może prowadzić do podejrzenia, że popełniają niemoralny czyn’. Jeśli zostaną skazani, karą jest grzywna do 4 tysięcy dolarów i/lub rok więzienia. Za cudzołóstwo między będącym w związku małżeńskim muzułmaninem, a będącym w związku małżeńskim nie-muzułmaninem obie strony mogą być ukarane ukamienowaniem na śmierć, jeśli przestępstwo jest dowiedzione przyznaniem się lub zaświadczeniem czterech świadków naocznych.

Hdż Hardifadhillah dodał, że każda osoba, która namawia muzułmańskiego mężczyznę lub kobietę do rozwodu lub zaniedbuje obowiązki wobec partnera, może być skazana na grzywnę w wysokości do 4 tysięcy dolarów i/lub rok więzienia. Dodatkowo, każdy rodzic muzułmański, który oddaje swoje dziecko w opiekę nie-muzułmaninowi, może zostać skazany na grzywnę do 20 tysięcy dolarów i/lub więzienie do pięciu lat.

* * *

Przestępstwa według Kodeksu Karnego Sjariah: Niewykonanie modłów piątkowych; niezamężna muzułmanka opuszczająca opiekę rodzicielską; szydzenie z wersetów koranicznych lub Proroka Mahometa; albo próba opuszczenia islamu (irtidad).

Równoznaczne z irtidad są między innymi:

*Ogłoszenie siebie Bogiem

*Ogłoszenie siebie Rasul lub Nabi [Prorokiem]

*Pogarda wobec Nabi [Proroka]

*Szydzenie z wersetów Koranu, hadisów…

*Ogłoszenie siebie nie-muzułmaninem

*Próba popełnienia apostazji”.

 

Tłumaczenie MK

Źródło: http://www2.memri.org

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook