Turecki muzyk Fazil Say opuszcza kraj. Ścigają go za ateizm?

| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

Turecki kompozytor i pianista Fazil Say stwierdził, że rosnące wpływy konserwatywnego islamu w Turcji zmusiły go do opuszczenia kraju. Muzyk przeprowadził się do Japonii. Gdy przyznał się publicznie, że jest ateistą, został poddany w ojczyźnie totalnemu ostracyzmowi – podaje newsru.com.

W wywiadzie dla gazety „Hurriyet” Fazil Say powiedział, że ostra reakcja na jego ironiczne antyislamskie komentarze i wyznanie, że nie wierzy w Allaha, ujawniła wzrost religijnej nietolerancji w tureckim społeczeństwie. Jeden z deputowanych do parlamentu z ramienia rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) nazwał kompozytora „synem dziwki”.

– Kiedy powiedziałem, że jestem ateistą, wszyscy zaczęli mnie obrażać, a moimi wpisami na Twitterze zaczęły się interesować organy ścigania – opowiedział Say. – Najpewniej jestem pierwszym człowiekiem na świecie, który jest ścigany za ateizm – dodał.

Według tureckiego prawa, obraza religijnych wartości jest karana więzieniem od trzech miesięcy do roku. – Jeśli trafię do więzienia, to moja kariera będzie skończona – mówił muzyk. – Sądzę, że już czas przenieść się do Japonii – dodał.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze