Facebook prześladuje ateistów i byłych muzułmanów.

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Facebook ograniczył a następnie zamknął publiczne strony Ex-Muslims of North America (24 tys. śledzących) oraz Atheist Republic (1,6 milionów śledzących) – grup propagujących sekularyzm i wspierających islamskich apostatów.

Grupa Ex-Muslims of North America twierdzi, że Facebook w ostatnich latach ciągle blokuje podobne organizacje. Byli muzułmanie napisali list otwarty do tego giganta mediów społecznościowych, wzywając go do “zaprzestania intelektualnych prześladowań” względem organizacji zrzeszających ateistów i byłych muzułmanów, oraz do utworzenia „białej listy” grup narażonych na zorganizowane ataki fałszywego flagowania.

Muhammad Syed, przewodniczący EXMNA, przekazał na Twitterze informację, że Facebook ograniczył, a następnego dnia zamknął ich strony “z pogwałceniem standardów swojej społeczności”. Po złożeniu odwołania, obie grupy odzyskały pełny dostęp do swoich stron.

Syed uważa, że strony te stały się celem skoordynowanych ataków muzułmańskich fundamentalistów, posługujących się “prostymi i skutecznymi” narzędziami oznaczania na Facebooku, żeby niezgodnie z prawdą zgłaszać domniemane naruszenie przez nie standardów. Według Syeda Facebook niewystarczająco chroni te bezbronne organizacje przez złośliwymi atakami. W liście otwartym do FB Syed nalega na poprawienie mechanizmu raportowania i ochronę grup byłych muzułmanów.

“Jak na ironię – pisze – te same media społecznościowe, które umacniają mniejszości religijne, są podatne na nadużycia ze strony fundamentalistów religijnych, którzy wcielają w życie działania będące odpowiednikiem prawa o bluźnierstwie online. Proste wyszukiwanie w języku angielskim ujawnia setki publicznych grup i stron na Facebooku otwarcie przeznaczonych do tego celu – przekazujących swoim członkom łatwe do stosowania instrukcje, jak zgłaszać grupy publiczne i jak infiltrować prywatne”.

Grupa Atheist Republic została zamknięta i ponownie przywrócona czterokrotnie w ciągu ostatnich dwóch lat. Tego typu ataki nie są nowością i setki użytkowników Facebooka w zorganizowany sposób pracują nad zamykaniem stron ateistów i byłych muzułmanów. Syed oskarża Facebooka, że nic z tym nie robi.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

“Arabscy ateiści, sekularyści z Bangladeszu i wiele innych grup, są atakowani od lat, gdy tylko religijni fundamentaliści ze świata muzułmańskiego nauczyli się nadużywać systemu raportowania na FB i wykorzystywać go do swych celów. W ubiegłym roku grupy ateistów i sekularystów stały się celem zmasowanej infiltracji i akcji raportowania, które spowodowały zamknięcie wielu grup. Zostały one w końcu przywrócone, ale wymagało to długiego i nieustannego wysiłku od ich organizatorów, żeby ta sprawa przyciągnęła publiczną uwagę” – wyjaśnia szef EXMNA.

W liście do Facebooka, Syed z pomocą społeczności arabskich ateistów zebrał listę grup, które w ostatnich kilku latach były celem skoordynowanych ataków fałszywego raportowania i zostały zamknięte przez medium społecznościowe. Przynajmniej dziewięć innych grup było szykanowanych z użyciem systemu raportowania Facebooka.

Syed, który był wychowywany w Pakistanie, wierzy, że ex-muzułmanie są wśród najbardziej prześladowanych grup na świecie, a platformy online, takie jak Facebook są “ostatnim schronieniem” dla wielu ateistów i sekularystów w świecie islamskim.

“Wiele z tych grup, to nie tylko strony – pisze – są to społeczności, w których ateiści opuszczeni przez ludzi ze swoich środowisk znajdują pocieszenie, wsparcie i pomoc w przypadku prześladowań czy nadużyć. Zamykanie tych grup oznacza utratę tych możliwości, kluczowych dla wyizolowanych i bezbronnych”.

Tymczasem w marcu Facebook ugiął się przed pakistańskimi urzędnikami i usunął „bluźnierczą” zawartość obrażającą islam w tym kraju. W tym przypadku, Facebook nie widział problemu w ocenzurowaniu wolności słowa na swojej platformie.

Inne grupy ateistów zamknięte przez Facebooka w ostatnim miesiącu:

A Science Enthusiast (750,000 członków)

Arab Atheist Network (23,500 członków)

Arab Atheist Forum and Network (9,200 członków)

Radical Atheists without Borders (23,500 członków)

Arab Atheist Syndicate (11,000 członków)

Arab Atheist Syndicate, backup (5,000 członków)

Humanitarian Non-Religious (32,000 członków)

Human Atheists (11,000 członków)

Arab Atheists Forum and Network (6,400 członków)

Mind and Discussion (6,500 członków)

Grażyna Jackowska na podst.: https://heatst.com/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook