Szwecja: przestępczość imigrantów „zamiatana pod dywan”?

Na początku roku rząd Szwecji zlecił Brå (Radzie ds. Zapobiegania Przestępczości) zbadanie przyczyn wzrostu liczby przestępstw o charakterze seksualnym w ciągu ostatnich 12 lat.

W opisie zlecenia napisano, że pożądane by było określenie, na ile to jest możliwe, kim są sprawcy. Ale teraz Brå skupia się wyłącznie na badaniu ofiar takich przestępstw.

„Świadoma i aktywna rezygnacja z rejestrowania i badania ewentualnego imigranckiego pochodzenia sprawców to zdrada wobec ofiar przestępstw. To oczywiste, że Brå nie ma odwagi badać pochodzenia sprawców, ponieważ brakuje jej wsparcia ze strony rządu” –  mówi polityk konserwatywno-liberalnej partii Modernaterna, Tomas Tobé.

Tobé, podobnie jak wielu innych polityków uważa, że Brå powinna zbierać jak najwięcej danych w celu uzyskania jak najpełniejszego obrazu przestępczości w kraju. Partia Moderaterna już na początku roku, w związku ze wspomnianym zleceniem, domagała się, żeby Brå gromadziła dane na temat etnicznego pochodzenia sprawców, ale minister sprawiedliwości Morgan Johansson z partii socjaldemokratycznej stwierdził, że decyzja w tej sprawie należy do samej Brå.

Rzecznik prasowy Brå Monica Landergård poinformowała w e-mailu do Tomasa Tobé, że gromadzenie takich danych okazałoby się całkowicie nieprzydatne w badaniu rozwoju podatności ofiar na ten typ przestępstw, a to jest zasadniczym celem obecnego rządowego zlecenia.

„W innych krajach zupełnie normalne jest gromadzenie jak najpełniejszej wiedzy o przyczynach przestępstw, żeby przedsięwziąć stosowne środki zaradcze. Na przykład w Danii program edukacji seksualnej Czerwonego Krzyża jest obecnie obowiązkowy dla wszystkich młodych, dopiero co przybyłych imigrantów. Nie rozumiem, dlaczego nadal zamiatamy trudne kwestie pod dywan” – powiedział Tobé.

Chociaż brak oficjalnych statystyk Brå dotyczących przestępstw popełnianych przez imigrantów, wiele osób od dawna przypuszcza, że imigranci oraz obywatele Szwecji o imigranckim pochodzeniu stanowią nieproporcjonalnie dużą liczbę podejrzanych o przestępstwa.

Funkcjonariusz policji Peter Springare, który nie tak dawno postanowił przerwać milczenie w sprawie przestępczości wśród imigrantów. twierdzi, że osoby o pochodzeniu imigranckim stanowiły zdecydowaną większość podejrzanych w prowadzonych przez niego śledztwach. Springare’owi grożono dyscyplinarnymi krokami za stwierdzenie, że gwałty zbiorowe mogą być „fenomenem kulturowym”.

W marcu tego roku szwedzkie media głównego nurtu po raz pierwszy przyznały, że olbrzymia większość sprawców gwałtów zbiorowych ma pochodzenie imigranckie.

Rolka na podst. https://www.hd.se/2018-03-27/bra-utreder-inte-sexbrottslingars-bakgrund

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign