Szwecja: awantura o hidżab

Hidżab
| 8 komentarzy|
image_pdfimage_print

Społeczna inicjatywa w obronie prawa kobiet do noszenia hidżabu podzieliła Szwecję. Wsparli ją politycy i celebryci, natomiast krytycy twierdzą, że promuje symbol kobiecego ucisku.

Setki szwedzkich kobiet umieściło na portalach społecznościowych swoje zdjęcia w chuście, aby okazać solidarność z ciężarną muzułmanką, która twierdzi, że została zaatakowana na obrzeżach Sztokholmu za noszenie zasłony. Policja szuka świadków zdarzenia. Incydent jest traktowany jako przestępstwo z nienawiści i wywołał falę protestów w internecie. Lewicowi politycy i gwiazdy wsparli ruch, nazwany „apelem o hidżab”, publikując na Twitterze zdjęcia, na których noszą islamską chustę.

Ponad dwa tysiące osób zamieściło na Instagramie zdjęcia z tagiem „apel o hidżab”, przeważnie przedstawiające kobiety różnych wyznań noszące chustę. Dziesięć tysięcy uczestników wzięło udział w „wydarzeniu” na Facebooku utworzonym przez aktywistów kampanii, ale strona musiała zostać usunięta po zalaniu sekcji komentarzy rasistowskimi i seksistowskimi uwagami. „Liczba przestępstw z nienawiści wobec muzułmańskich kobiet ostatnio wzrosła”, powiedział jeden z organizatorów kampanii, Foujan Rouzbeh.

Hidżab

Jednak krytycy twierdzą, że kampania trywializuje cierpienia kobiet zmuszanych do zakrywania głowy w Szwecji i w innych krajach. „Absolutnie popieram protest przeciwko zaatakowaniu tej kobiety. Popieram przemówienia i demonstracje”, powiedziała Sara Mohammad, szefowa organizacji charytatywnej dla ofiar przestępstw honorowych. „Ale nie poprzez noszenie zasłony, która jest znana na całym świecie jako symbol islamskiego ucisku kobiet. Nie tylko kobiety w Iranie i Arabii Saudyjskiej są zmuszone ją nosić, stała się także sztandarem politycznego islamu na Zachodzie.”

Szwedzcy politycy, którzy założyli hidżab w ramach akcji, rzadko wyrażali to samo wsparcie dla tych, którzy walczą o prawo do nie noszenia chusty, czasem w ten sposób narażając życie – argumentuje Mohammad. „Jest to nierozsądne i populistyczne działanie mające na celu przyciągnięcie głosów społeczności muzułmańskiej”, powiedziała.

Foujan Rouzbeh stwierdził natomiast, że krytycy kampanii nie odnoszą się do jej kontekstu. „Nie chcemy bagatelizować doświadczeń osób, które zostały zmuszone do noszenia zasłony głowy (…) skupiamy się na kobietach, które noszą hidżab z wyboru. Te kobiety powinny mieć prawo to robić i nie powinny być za to atakowane”, powiedział aktywista. Dodał, że muzułmanki bywały wykorzystywane jako kozły ofiarne w obliczu rosnącego bezrobocia w Szwecji i innych krajach Europy. „Nikt z nas nie mówi, że problem pojawił się za obecnego rządu, ale stwierdzamy, że się powiększył, ponieważ nie potraktowano tego zagrożenia poważnie.”

Grupa Rouzbeha domaga się utworzenia komisji do zbadania problemu przemocy wobec kobiet noszących zasłonę, a także chce, aby rząd zapewnił, że zostanie zniesiony zakaz noszenia chusty przez prezenterki telewizji publicznej SVT. Rouzbeh powiedział, że wzrost popularności antyimigracyjnej partii Szwedzkich Demokratów, która zgodnie z najnowszymi sondażami będzie trzecią co do wielkości partią w wyborach oraz negatywny wizerunek muzułmanów w mediach, odpowiadają za nasilenie przemocy wobec kobiet noszących hidżab.

Nie ma jednak wystarczających danych na poparcie tezy o gwałtownym wzroście liczby przestępstw z nienawiści motywowanych islamofobią. Według Szwedzkiej Krajowej Rady ds. Zapobiegania Przestępczości 306 takich przestępstw odnotowano w ubiegłym roku, w porównaniu z 278 w roku poprzednim i 272 w 2008.

Tłumaczenie: Agaxs źródło: http://www.thelocal.se/49832/20130825/

———————

Dane o stosunku Szwedów do różnych islamskich chust i zasłon: http://www.erfan.ir/20100/index.php?cat=208

 

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze