Turcja: gwałciciel uniknie kary, jeśli poślubi ofiarę

Projekt ustawy zaproponowany przez islamistyczną partię AKP prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana pozwoliłby na uwolnienie z więzienia tysięcy sprawców „ustawowego” gwałtu na nieletniej, pod warunkiem, że poślubią swoje ofiary.

Ustawowy gwałt na nieletniej, to taki, w którym jedna osoba nie jest pełnoletnia, jednak nie została użyta jawna groźba lub przemoc.

Projekt ustawy jest głęboko niepokojący z kilku powodów, uważa Shireen Qudosi z Clarion Project. Po pierwsze, jest to uchylenie ustawy z 2004 roku, która nie tylko działała przeciwko gwałtom, ale także podwajała wyrok dla sprawców przemocy wobec dzieci.

Jak pisze Sara Tor w „The Independent”, ustawa może skutkować uwolnieniem z więzienia około 4000 mężczyzn skazanych za taki czyn. Tor podzieliła się wrażeniem, jakie zrobiła na niej historia z jej rodziny: “Zawsze byłam zbulwersowana faktem, że ciotka mojego ojca została zmuszona poślubić mężczyznę, który ją zgwałcił, gdy była nastolatką”.

Kultura nie usprawiedliwia wykorzystywania i bez względu na to, z jakiej kultury się pochodzi, każda dziewczyna ma to samo marzenie: dzień ślubu – pisze Qudosi. To marzenie zostaje skradzione, gdy zostaje zmuszona do poślubienia potwora. Tureckie prawo „poślub swojego gwałciciela” wpasowuje się w zacofane kultury honoru i wstydu, które obwiniają zgwałcone kobiety. Prawa, które zmuszają dziewczynę do poślubienia jej gwałciciela, koncentrują się na dwóch rzeczach:

1. Zapewnienie, że kobiety nadal będą postrzegane jako własność. Prawo „poślub swojego gwałciciela” jest zakorzenione w postrzeganiu zgwałconej kobiety jako „zużytego towaru”, wzmacniając przekonanie, że jej wartość opiera się na jej seksualności i jest czymś, co należy kontrolować lub regulować.

2. Zmuszanie dziewczyny do poślubienia mężczyzny, który ją zgwałcił, nie rozwiązuje problemu gwałtu i traumy ani nie pomaga w uzdrowieniu ofiary. Prawo to nie koncentruje się na zdrowiu psychicznym lub fizycznym dziewczyny ani na jej godności. Zamiast tego „honor” ofiary jest ograniczony do uniknięcia wstydu związanego z gwałtem (poprzez małżeństwo).

Takie prawo zasadniczo daje mężczyznom przyzwolenie na molestowanie, ponieważ wiedzą, że najgorszym, co może ich spotkać za gwałt na nieletniej, jest uzyskanie pełnego do niej dostępu i kontroli nad dziewczyną, którą wykorzystali.

Co więcej, prawa wzmacniające kultury honoru i wstydu służą również pośrednio uzasadnianiu przerażających „honorowych” zabójstw kobiet na całym świecie. Szczególnie, że zacofane kultury przekraczają granice wolnych społeczeństw poprzez imigrację i podróże.

DonT/JP, na podst. https://clarionproject.org

Film Clarion Project „The Honor Diaries”, na tematy poruszone w tekście, można obejrzeć tutaj: www.youtube.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign