Sudan: To jest szariat!

omar-al-bashir_president-of-sudan
| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

Północny Sudan wprowadzi islamskie prawo, jeśli nastąpi secesja południa w najbliższym referendum – zapowiedział prezydent Sudanu Omar al-Baszir.

omar-al-bashir_president-of-sudanIslam będzie jedyną religią, szariat jedynym prawem, a arabski – jedynym oficjalnym językiem. Te komentarze wzbudzają niepokój tysięcy niemuzułmanów żyjących na północy, którzy obecnie chronieni są przed silniejszymi aspektami szariatu.

Jeżeli Sudan się podzieli, zmienimy konstytucję – powiedział Baszir popierającym go muzułmanom.

Szariat i islam będą głównym źródłem konstytucji, islam oficjalną religią, a arabski językiem urzędowym– dodał prezydent.

Narzucenie szariatu niemuzułmańskiemu południu było jednym z powodów długotrwałej wojny domowej, która zakończyła się układem pokojowym w 2005 roku. W myśl porozumień przygotowano dla południa nową konstytucję, która usunęła prawo szariatu oraz uznała kulturową i społeczną różnorodność Sudanu.

Odnosząc się do szariatu w swoim kraju, prezydent jednocześnie skomentował nagranie wideo umieszczone ostatnio w Internecie, pokazujące biczowanie kobiety przez policję z północy Sudanu.

Jeżeli jest biczowana w zgodzie z szariatem, nie ma dochodzenia. Dlaczego niektórzy ludzie są zawstydzeni? To jest szariat – powiedział prezydent. (db)

Tłum. JW. na podst. BBC

http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-12033185

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze