Separatystyczne protesty macedońskich Albańczyków

Protests in Macedonia
| 7 komentarzy|
image_pdfimage_print

Tysiące Albańczyków protestowało w ubiegłym tygodniu w Skopje i innych miastach przeciwko uwięzieniu pięciu swoich ziomków w związku z zabójstwem pięciu Macedończyków w kwietniu ubiegłego roku.

Demonstranci nieśli transparenty „Muzułmanie nie są terrorystami”, „Prisztina, Tirana – etniczna Albania” i gloryfikujące Armię Wyzwolenia Kosowa (UÇK), która walczyła o niepodległość Kosowa od Serbii. Wybite zostały okna w budynku rządowym w Skopje, ale nie było innych poważnych incydentów. Protesty odbyły się także w innych miastach zamieszkałych przez Albańczyków, takich jak Tetowo, Debar, Kicewo, Struga i Gostiwar.

Policja macedońska uważa, że zabójstwa czterech macedońskich młodych mężczyzn i jednego w średnim wieku, podczas wędkowania na jeziorze w pobliżu Skopje, dokonała „grupa terrorystyczna radykalnych islamistów”. Pięć osób zostało aresztowanych, ale głównym sprawcom udało się uciec do sąsiedniego Kosowa.

Albańska większość w Kosowie ogłosiła niepodległość tego kraju od Serbii w 2008 r.. Belgrad był temu przeciwny, ale Kosowo zostało uznane przez ponad 80 krajów, łącznie z USA 22 spośród 27 członków UE.

Etniczni Albańczycy stanowią 25 procent z dwóch milionów mieszkańców Macedonii. W 2001 roku wzniecili rebelię, domagając się większej autonomii, lecz konflikt został rozwiązany dzięki międzynarodowej mediacji, a większość albańskich postulatów została spełniona.

Demonstranci w piątek wznosili również transparenty z hasłami domagającymi się zjednoczenia z Albanią i Kosowem w jednym „etnicznym państwie albańskim”.

PJ

http://www.adnkronos.com/IGN/Aki/English/Security/?id=3.1.3293851205

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook