Praski sąd skazuje byłego imama za terroryzm, Niemcy oskarżają dżihadystów o zbrodnie przeciwko ludzkości, brytyjski rząd ujawni raport o pakistańskich gwałcicielach, a Malta trzyma nielegalnych imigrantów na statkach. Przegląd wydarzeń tygodnia 17-21 maja.
Wiadomości
W Pradze skazano na 10 lat byłego imama tego miasta, oskarżonego o finansowanie terroryzmu i werbowanie do organizacji terrorystycznej. Imam nie uznał czeskiego prawa ani sądu za prawomocny, ponieważ sąd nie kieruje się szariatem. Więcej….
W Niemczech władze wytaczają dżihadystom procesy w oparciu o zasady prawa międzynarodowego, oskarżając ich o zbrodnie przeciwko ludzkości. Przed sądem we Frankfurcie stanął obywatel Iraku, który w Syrii zamordował sześcioletnią jazydzką niewolnicę. Więcej…
Raport rządowy o gangach pakistańskich gwałcicieli w Wielkiej Brytanii zostanie jednak ujawniony, wbrew poprzednim oficjalnym oświadczeniom. Jest to skutek nacisku opinii publicznej i Izby Gmin. Raport, wg oświadczeń z początku jego sporządzania w 2018 roku, miał być jawny, ale po jego ukończeniu rząd stwierdził, że jest to dokument wewnętrzny. Więcej…
Malta przetrzymuje ponad 300 imigrantów na statkach poza swoimi wodami terytorialnymi. W marcu Malta oświadczyła, że zamyka porty ze względu na epidemię koronawirusa. Więcej…
FBI udało się włamać do iPhona saudyjskiego terrorysty, który w grudniu w amerykańskiej bazie lotniczej zabił trzech pilotów. Okazało się, że zamachowiec od wielu lat był w kontakcie z Al Kaidą, co pokazuje, że sprawdzanie przez saudyjskie władze osób wysyłanych na szkolenie do USA jest wysoce niedoskonałe. Więcej….
Francusko-irańska antropolog Fariba Adelkhah została skazana na 6 lat więzienia przez irański sąd za „stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa państwowego”. Iran skazał dziesiątki osób o podwójnym obywatelstwie za szpiegostwo i działania zagrażające państwu, traktując skazanych jak karty przetargowe w stosunkach z Zachodem. Więcej…
Podpisano pierwsze porozumienie rządu włoskiego z przedstawicielami społeczności muzułmańskiej. Dotyczy otwarcia meczetów i ośrodków kultury w ramach rozluźniania ograniczeń związanych z epidemią. Więcej…
W ramach rozluźnienia ograniczeń meczety otwarto również w Senegalu. Jednak część muzułmanów woli się nadal modlić w domu, z uwagi na panującą epidemię. Więcej….
Pomimo początkowego sprzeciwu, Węgry przeniosły imigrantów przetrzymywanych od dwóch lat w obozie w strefie granicznej do ośrodków w kraju. Jest to skutek wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jednocześnie władze oświadczyły, że przyszłe wnioski azylowe będą rozpatrywać tylko w konsulatach. Więcej….
Aresztowano w Hiszpanii poszukiwanego za terroryzm „rapera ISIS”, który przedostał się tam z Algierii jako nielegalny imigrant, przypuszczalnie w drodze do Wielkiej Brytanii, gdzie wcześniej mieszkał. Raper jest jednym z ponad 100 dżihadystów, którzy przedostali się nielegalnie do Europy w ostatnich latach. Więcej….
Dwa kolejne procesy przeciwko osobom wspierającym terror wytoczono w USA. 28-letni lekarz z Pakistanu, przebywający w USA zamierzał dołączyć do Państwa Islamskiego, a obywatelka amerykańska pakistańskiego pochodzenia przekazała ISIS 150 tysięcy dolarów.
College w Arizonie uległ początkowo naciskowi muzułmanów, żądając od wykładowcy usunięcia trzech pytań z testu dotyczącego terroryzmu, ale potem wycofał się z tego żądania i przeprosił uczonego. Więcej….
Analizy i opinie
Niemieckie służby maja problemy z ruchem salafitów (fundamentalistycznych muzułmanów), których jest już w Niemczech przynajmniej 12 tysięcy. Ich liczba rośnie, ale ponieważ nie tworzą wyraźnych struktur, trudno jest powstrzymać ich rozwój. Więcej…
Czy zakaz zasłaniania twarzy przez muzułmanki i nakaz noszenia maseczek zasłaniających twarz to paradoks demaskujący nasze stereotypy, jak twierdzą niektórzy dziennikarze? Zrównanie tych rzeczy to raczej próba poszerzenia naszej akceptacji dla religijnego fundamentalizmu. Więcej….
Tawakkol Karman, laureatka Nobla, w przeszłości związana z Bractwem Muzułmańskim znalazła się w składzie nowej rady doradczej, powołanej przez Facebooka. Rada ma być niezależnym ciałem, określającym zasady decydowania o dopuszczalnych granicach ingerowania w treści zamieszczane przez użytkowników. Więcej…
Muzułmanie utrzymywani są w roli zakładników dzięki narzędziu interpretacji wiary nazywanym hakimijja, twierdzi Wasiq Wasiq, ekspert ds terroryzmu i ekstremizmu. Hakimijja pozwala uznawać za prawdziwych muzułmanów nie tych, którzy się identyfikują z wiarą, tylko tych, którzy uważają za najwyższego prawodawcę Allaha, czyli kierują się szariatem. Więcej…