„Raper ISIS” wrócił do Europy po azyl

Abdel-Maied Abdel Bary aka L. Jinny (zdj. youtube)
Abdel-Maied Abdel Bary aka L. Jinny (zdj. youtube)

Przebywający obecnie w hiszpańskim areszcie Abdel-Maied Abdel Bary, znany jako „raper ISIS”, z Syrii do Europy dostał się jako imigrant poszukujący azylu.

Jednego z najbardziej poszukiwanych terrorystów ISIS schwytano wraz z dwoma innymi mężczyznami w jego mieszkaniu w Almerii. Według doniesień hiszpańskiej telewizji publicznej TVE Bary uciekł z Syrii, kiedy Państwo Islamskie chyliło się ku upadkowi. Następnie drogą lądową dotarł do Północnej Afryki, gdzie w Algierii wynajął przemytnika, który przemycił go wraz z innymi migrantami w drewnianej łodzi na hiszpańskie wybrzeże. Pięć dni później ujęła go policja.

Hiszpania była tylko przystankiem na drodze powrotnej do rodzinnej Wielkiej Brytanii, chociaż ze względu na podwójne obywatelstwo, egipskie i brytyjskie, tego ostatniego został pozbawiony. Zdaniem hiszpańskich antyterrorystów, mężczyznom ukrywającym się w Hiszpanii pomogły ograniczenia z powodu pandemii. Wychodzili rzadko z domu i zawsze zakrywali twarz, dzięki czemu mogli uniknąć identyfikacji.

Aresztowany jest synem Adela Abdela Bary’ego, skazanego za ataki bombowe na amerykańskie ambasady w Kenii i Tanzanii w 1998 roku, kiedy to zginęło 213 osób. Syn zamachowca w latach 2013-2015 otwarcie popierał ISIS i publikował w mediach społecznościowych liczne groźby pod adresem państw zachodnich.

„Na uchodźcę”

Metody „na uchodźcę” „raper ISIS” nie użył jako pierwszy. W tym roku pisaliśmy, że według badań Center for Imigration Studies (CIS) ponad 100 dżihadystów dotarło do Europy przekraczając morskie i lądowe granice, i podając się za uchodźców. Wśród nich byli ludzie odpowiedzialni za ataki w 2015 roku w Paryżu i 2016 w Brukseli, w których zginęło łącznie ponad 160 osób.

Odpowiedź Europy na to zagrożenie to próby ograniczenia nielegalnej imigracji i dzielenie się informacjami między państwami członkowskimi UE, jednakże ciągle przypomina to działania zmierzające do znalezienia igły w stogu siana. Nawet będący na czele listy poszukiwanych dżihadyści, tacy jak „raper ISIS”, wykorzystują ten sprawdzony sposób dostania się na kontynent europejski. Skuteczność tej metody potwierdza kwietniowy atak nożownika, który przebywał we Francji jako uchodźca z Sudanu.

Frontex w analizie ryzyka na 2020 rok zauważa, że chociaż terroryzm nie jest wyłącznie islamski, to „w wymiarze wysiłków antyterrorystycznych na granicach, szacuje się, że główne zagrożenie pochodzi od islamistycznych ekstremistów”. Wskazuje na zagrożenie ze strony słabnącego Państwa Islamskiego (pod nazwą Da’esh), Al-Kaidy i jej regionalnych organizacji, np. wspieranej przez Turcję Hayat Tahrir Al-Sham.

Amerykanie też zaniepokojeni

Wykorzystywaniu ruchów imigracyjnych przez terrorystów przyglądają się służby amerykańskie czy think tanki, takie jak CIS czy Middle East Forum. Próby przeniknięcia do Stanów Zjednoczonych z Meksyku podejmowane są coraz częściej przez imigrantów z krajów muzułmańskich. Terroryści stanowią także zagrożenie dla amerykańskich celów w Europie. W kwietniu niemieccy antyterroryści zatrzymali pięciu obywateli Tadżykistanu, którzy w planach mieli atak na amerykańską bazę lotniczą w Niemczech. Do Niemiec wjechali jako osoby poszukujące azylu i przebywali tam gromadząc pieniądze i broń potrzebną do przeprowadzenia zamachów na amerykańskich żołnierzy.

W roku 2015 Stowarzyszenie Europa Przyszłości, powołując się na doniesienia służb włoskich, ostrzegało przed procederem przenikania terrorystów w fali imigrantów. Po braku reakcji ze strony polskich polityków, informacje zostały zamieszczone na rozmieszczonych w kilku miastach plakatach, które minister ds. równości w rządzie Platformy Obywatelskiej Elżbieta Fuszara uznała za rasistowskie i skierowała sprawę do Prokuratora Generalnego.

Więcej o sprawach poruszonych w artykule:

Raport CIS na temat terrorystów wśród uchodźców

Zamach nożownika-uchodźcy w Paryżu

Niemcy schwytali Tadżyków planujących zamach

Ekspertyza prawna w sprawie donosu minister Fuszary do Prokuratora Generalnego

JW na podst. Middle East Forum

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Komentarze po ataku na Salmana Rushdiego

Francja chce zmienić prawo, żeby wyrzucić imama

Czy Salman Rushdie został uciszony?