Węgry zlikwidowały obóz dla imigrantów na granicy

Węgry podporządkowały się, przynajmniej częściowo, wyrokowi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że przetrzymywanie osób ubiegających się o azyl w obozie jest nielegalne. Chociaż doradca prezydenta Orbana powiedział, że Węgry nie zgadzają się z wyrokiem, dzień po jego wypowiedzi obóz, w którym przebyło około 300 osób, które nie dostały azylu został zlikwidowany a imigranci przewiezieni do innych ośrodków na terenie Węgier. Gergely Gulyas, szef sztabu Orbana, powiedział: „Rząd Węgier nie zgadza się z wyrokiem, uważamy go za zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego, ale jako członek Unii Europejskiej podporządkujemy się wyrokowi sądu”.

Nie jest jasne, czy imigranci będą mieli swobodę poruszania się czy też zostali przewiezieni do innych ośrodków, przypominających więzienia. Według prawa unijnego osoby, która nie otrzymała azylu nie można przetrzymać w zamkniętym ośrodku dłużej niż półtora roku a znaczna część osób z węgierskiego obozu była przetrzymywana dłużej. Węgry mogą natomiast odsyłać osoby, które nie dostały azylu, do kraju pochodzenia. (g)

Źródło: Reuters

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom