Węgry zlikwidowały obóz dla imigrantów na granicy

Węgry podporządkowały się, przynajmniej częściowo, wyrokowi Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że przetrzymywanie osób ubiegających się o azyl w obozie jest nielegalne. Chociaż doradca prezydenta Orbana powiedział, że Węgry nie zgadzają się z wyrokiem, dzień po jego wypowiedzi obóz, w którym przebyło około 300 osób, które nie dostały azylu został zlikwidowany a imigranci przewiezieni do innych ośrodków na terenie Węgier. Gergely Gulyas, szef sztabu Orbana, powiedział: “Rząd Węgier nie zgadza się z wyrokiem, uważamy go za zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego, ale jako członek Unii Europejskiej podporządkujemy się wyrokowi sądu”.

Od 12 lat mówimy o islamie bez politycznej poprawności i bez demonizowania. Wesprzyj nas byśmy mogli dalej działać.  >>Wspieram<<


Nie jest jasne, czy imigranci będą mieli swobodę poruszania się czy też zostali przewiezieni do innych ośrodków, przypominających więzienia. Według prawa unijnego osoby, która nie otrzymała azylu nie można przetrzymać w zamkniętym ośrodku dłużej niż półtora roku a znaczna część osób z węgierskiego obozu była przetrzymywana dłużej. Węgry mogą natomiast odsyłać osoby, które nie dostały azylu, do kraju pochodzenia. (g)

Źródło: Reuters

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Media społecznościowe cenzorem XXI wieku

Muzułmańscy uczniowie wśród najgorszych na świecie

USA wprowadzają sankcje wobec Turcji