Wiadomość

Przegląd wydarzeń 25.10-1.11

Kolejny krwawy zamach nożownika we Francji, ale prezydent Macron mówi „nie poddamy się”. Kraje muzułmańskie krytykują go, politycy zachodniej Europy wspierają, a polscy milczą. 

Wiadomości

Francją wstrząsnął kolejny zamach terrorystyczny. W Nicei nożownik, nielegalny imigrant z Tunezji,  zamordował trzy osoby w miejscowej bazylice. Był to drugi w ciągu dwóch tygodni atak islamistycznego fanatyka we Francji, po zamordowaniu nauczyciela Samuela Paty. Więcej…

Kilka krajów muzułmańskich, w tym Turcja i Pakistan, oskarżyło prezydenta Macrona o islamofobię i podsycanie nastrojów antymuzułmańskich po jego przemówieniu, w którym zapowiedział obronę wolności słowa we Francji, w tym publikowanie dowolnych karykatur i rysunków satyrycznych. Więcej…

Z Polski deportowano do Libanu należącego do ISIS terrorystę, który próbował zorganizować siatkę do przeprowadzenia zamachów w Europie Zachodniej. Zebrane materiały operacyjne nie były wystarczające do wytoczenia mu procesu, ale wystarczyły do deportacji. Więcej…

Dzięki epidemii COVID-19 spadła o ponad połowę liczba nielegalnych imigrantów przybywających do Europy przez Morze Śródziemne. Coraz więcej jednak jest wśród nich Tunezyjczyków z ogarniętego kryzysem gospodarczym kraju. Więcej…

16-latek w Tatarstanie w Rosji zaatakował policjantów krzycząc „Allahu akbar”  i został zastrzelony. Śledztwo ma wykazać, czy do jego radykalizacji przyczyniła się matka i ojczym, który odsiedział 13 lat za wysadzenia gazociągu. Więcej…

Na kilkunastoletnie kary więzienia za „zachęcanie do deprawacji” został skazany szef irańskiej platformy społecznościowej do dzielenia się filmami. Użytkownik zamieścił w serwisie film, na którym dzieci są pytane, czy wiedzą skąd się wzięły na świecie. Więcej…

Raporty i analizy

Imam Hassen Chalghoumi, przewodniczący Konferencji Imamów we Francji, udzielił wywiadu  w którym ostro potępił zamordowanie Samuela Paty mówiąc, że jest on “męczennikiem wolności” i że morderca był zbrodniczym terrorystą. Więcej….

Głosem islamistów w Europie stał się turecki prezydent Ergodan. Oskarża o „islamofobię” europejskie rządy, które próbują przeciwstawić się islamistycznym radykałom. W ostatnim tygodniu bronił organizacji wyłudzającej pieniądze w Niemczech, a prezydenta Macrona zaatakował po chamsku. Więcej….

Macrona, atakowanego przez kraje islamskie za obronę wolności słowa, poparli przywódcy krajów Europy Zachodniej i Unii Europejskiej, ale w jego obronie nie wystąpili politycy polscy. Polska jest jednym z ostatnich krajów Europy, którego kodeks karny przewiduje ściganie za „obrażanie uczuć religijnych”. Więcej…

Arabię Saudyjską niepokoi możliwość wyborczego zwycięstwa w USA Joe Bidena, ponieważ obawia się, że będzie on kontynuował politykę prezydenta Obamy – ugłaskiwania Iranu i popierania Bractwa Muzułmańskiego. Iran jest głównym wrogiem Arabii Saudyjskiej a Bractwo w Arabii jest zakazane jako organizacja terrorystyczna. Więcej…

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom