Wiadomość

Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego akceptuje zasady Macrona

Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego (CFCM), reprezentująca we Francji dziewięć federacji muzułmanów, zaakceptowała w niedzielę "kartę zasad"
Przewodniczący CFCM Mohammed Moussaui: "Karta potwierdza zgodność islamu z zasadami Republiki". Fot. MEDEF Wikipedia Commons

Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego (CFCM), reprezentująca we Francji dziewięć federacji muzułmanów, zaakceptowała w niedzielę „kartę zasad”, zaproponowaną przez prezydenta Macrona w listopadzie ub.r. po zamordowaniu nauczyciela Samuela Paty’ego.

Karta stwierdza, że islam daje się pogodzić ze świecką republiką, jaką jest Francja. Dokument jest częścią proponowanej przez rząd legislacji, która ma na celu ograniczenie wpływów ekstremistów i fundamentalistów na francuskich muzułmanów.

„Karta” odrzuca posługiwanie się islamem dla osiągania celów politycznych, potwierdza równość kobiet i mężczyzn, potępia takie praktyki, jak okaleczanie kobiet (FGM), przymusowe małżeństwa i „testy dziewictwa”. Odrzuca rasizm i antysemityzm i stwierdza,  że „meczety nie są po to, żeby rozsiewać nacjonalistyczne przesłania służące obcym reżimom”.

Kilka federacji muzułmańskich było przeciwnych stwierdzeniom, że islam można pogodzić z francuskimi prawami i wartościami, ale osiągnięto porozumienie po  niedzielnym spotkaniu kierownictwa CFCM z ministrem spraw wewnętrznych Geraldem Darmaninem. Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego w ten sposób otworzyła drogę do powstania we Francji islamu francuskiego.

„Karta potwierdza zgodność wiary muzułmańskiej z zasadami Republiki, w tym z sekularyzmem i zaangażowanie francuskich muzułmanów w pełnię ich obywatelstwa”, powiedział przewodniczący Rady, Mohammed Moussaoui. Na Twitterze napisał, że Karta będzie dyskutowana z imamami i lokalnymi przywódcami muzułmańskimi, aby uzyskać dla niej jak najszerszą aprobatę.

Przyjęcie dokumentu otwiera drogę do stworzenia proponowanej przez Macrona Narodowej Rady Imamów (CNI), która będzie nadawać uprawnienia do bycia imamem we francuskich meczetach. Przypuszczalnie około 300 imamów, pochodzących z Turcji, Algerii i Maroka, przestanie mieć możliwość nauczania i prowadzenia modlitw we Francji.

Proponowane przez Macrona przepisy, które rząd przyjął w grudniu, przewidują m.in. zwiększenie ochrony pracowników publicznych przed ujawnianiem ich danych w sieci, zwiększenie kontroli stowarzyszeń religijnych, kontrolę dotacji dla nich powyżej 10 tys. euro, zakaz wystawiania „certyfikatów dziewictwa”.

Karta podkreśla również, że „wrogie nastawienie do muzułmanów we Francji i do symboli ich wiary jest dziełem ekstremistycznej mniejszości, której nie można mylić ani z państwem, ani z narodem francuskim”.

Źródło: france24.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign