Pakistan: Sąd Najwyższy zarządził stworzenie listy apostatów

W poniedziałek Najwyższy Sąd Pakistanu nakazał jednostce prowadzącej dane obywateli, przekazanie list osób, które odeszły od islamu i prosiły o zmianę swojego wyznania przez departament, informuje świecka gazeta Rabwah Times. 

Krajowa Baza Danych i Urząd Rejestrujący NADRA ma wydać dane około 10 tysięcy obywateli Pakistanu, którzy jak uważa się przeszli z islamu do religii Ahmadijja, muzułmańskiego odłamu uważanego przez sunnitów głównego nurtu za herezję. Dane mają zawierać także wiek, imiona rodziców i historię podróży zagranicznych,

Sąd podjął tą decyzję rozpatrując petycję konserwatywnych duchownych obawiających się, że zmiany w prawie wyborczym z 2017 roku zwiększą prawa wyznawców Ahmadiji. Decyzja została wsparta zeznaniem profesora Uniwersytetu Pendżabu Hafiza Hassana Madni, który nalegał na karę za apostazję. „Qadianis (Ahmadijja) są bardziej niebezpieczni niż niewierni. Nie są ani muzułmanami ani chrześcijanami, a w rzeczywistości ukrywają się udając islam”, powiedział na przesłuchaniu profesor Madni.

Wcześniej w tym tygodniu ten sam sąd zakazał NADRA jakichkolwiek zmian w deklarowanym wyznaniu obywateli muzułmanów.

Wyznawcy Ahmadiji są obiektem prześladowań i napaści ze strony muzułmańskiej większości w Pakistanie. Także w Europie dochodzi do ataków na nich. Z kolei sami wyznawcy synkretycznego ruchu w łonie islamu chcą przekazać prawdziwe przesłanie pokoju i to oni głównie pojawiają się na miejscach protestów przeciwko zamachom terrorystycznym (tutaj i tutaj). Wtedy nagłówki mediów „zapominają” o ich trudnej relacji z głównym nurtem islamu.

Na początku roku 2018 Departament Stanu USA uznał Pakistan za kraj „szczególnie naruszający wolność religijną”, co wraz z oskarżeniami o niedostateczne zwalczanie terroryzmu prowadzi do ograniczenia pomocy dla tego kraju. (j)

Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię