Muzułmanie radzą współwyznawcom jak się integrować

Grupa szwajcarskich muzułmanów opublikowała listę zaleceń dotyczących integracji. Jest to reakcja na wyniki referendum z 2009 roku, w efekcie którego zakazano w Szwajcarii budowy minaretów.

Inicjatywa poparta została przez ponad 57 procent biorących udział w głosowaniu. Była jednak mocno krytykowana przez międzynarodowe organizacje broniące praw człowieka.

Członkowie szwajcarskiej społeczności muzułmańskiej oświadczyli, że ich wskazówki skierowane są nie tylko do federalnych, kantonalnych i gminnych władz, partii politycznych, mediów i biznesmenów, ale także „w dużej części do muzułmanów”. Muzułmanie muszą się bardziej postarać, ale również społeczeństwo musi się na nich otworzyć, powiedział reporterom jeden z członków grupy, Khaldoun Dia-Eddine. Grupa założona została dzień po referendum jako nieformalne zgromadzenie i jak twierdzą jej członkowie, nie reprezentuje wszystkich muzułmanów w Szwajcarii.

Wśród zaleceń znajduje się takie, które wzywa muzułmanów do tworzenia artystycznych, projektów kulturalnych, naukowych i sportowych związanych z tematem integracji. Władze federalne wzywane są do utworzenia zgromadzenia ekspertów w dziedzinie prawa, by z myślą o jego modyfikacji dokumentowali sprawy związane z dyskryminacją.

Grupa zachęca też muzułmanów do zapraszania społeczności i władz kantonalnych do lokalnych meczetów podczas znaczących wydarzeń religijnych, takich jak np. Ramadan. Zalecenia opublikowane są w dwóch broszurach – jednej po niemiecku, włosku i francusku oraz drugiej po angielsku i arabsku.(p)

Tłumaczenie Sy
http://www.swissinfo.ch/eng/swiss_news/Muslims_advise_fellow_believers_how_to_integrate.html?cid=32308488&rss=true