Morderstwa honorowe coraz częstsze na Zachodzie

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Morderstwo dla honoru zatacza coraz szersze kręgi. Jest obecne nie tylko w biednych i zacofanych wioskach w krajach muzułmańskich, ale również  w europejskich stolicach. Źle pojęta poprawność polityczna sprawia, że wiele przypadków nie zostaje zakwalifikowanych jako zbrodnia dla honoru o podłożu religijnym, ale jako zwykłe morderstwo.

Niemcy: Morderstwo honorowe a zwykła zbrodnia

Nie ma honoru w morderstwie
Nie ma honoru w morderstwie

W Niemczech morderstwa dla honoru to delikatny temat. Coraz częściej muzułmanie są oskarżani o wprowadzanie barbarzyńskich praw zwyczajowych. Według Terre Des Femmes, organizacji walczącej o prawa kobiet w ostatniej dekadzie w Niemczech co najmniej 50 kobiet zginęło w imię „honoru rodziny”.

Jak poinformowała niemiecka policja z Monachium – 27-letni Afgańczyk zadźgał swoją byłą żonę „w imię Koranu”. 24-letnia Nesima, której nazwisko pozostaje objęte tajemnicą z powodów prawnych, została ugodzona nożem 20 razy w okolicy serca i zmarła w szpitalu.

Gdy Zafar, bezrobotny malarz wrócił z Afganistanu do Niemiec w 2008 roku odkrył, że jego żona związała się z kuzynem. Do morderstwa doszło w poniedziałek 20 lipca na oczach trzyletniej córki ofiary. Kolejnym świadkiem jest siostrzenica ofiary, gdyż do zbrodni doszło przed jej domem. Policja podejrzewa, że było to morderstwo dla honoru.

W lutym inny Afgańczyk został  skazany w Hamburgu na dożywocie za zamordowanie siostry. Oskarżycielom nie udało się udowodnić, że było to morderstwo dla honoru – według sądu rodzina, w której doszło do okrutnej zbrodni była po prostu „dysfunkcyjna”.

Londyn: Plamę na honorze wypalono kwasem solnym

W ubiegłym tygodniu w Londynie Scotland Yard zatrzymał siedem osób w związku z usiłowaniem morderstwa dla honoru. 19-latek, 25-latek i 16-latek trafili do więzienia, reszta zatrzymanych wyszła za kaucją.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Ofiarą jest 24-latek oskarżony o romans z zamężną muzułmanką. Grupa zamaskowanych mężczyzn zaatakowała go nożami i zmusiła do wypicia kwasu siarkowego. Następnie oblali go kwasem i pobili cegłówkami, w wyniku czego ofiara straciła wzrok w jednym oku. Do zbrodni doszło w Leytonstone we wschodnim Londynie. Mężczyzna z poparzeniem ponad 50% powierzchni ciała, poważnymi obrażeniami gardła i czaszki trafił do szpitala. Jego stan jest ciężki, ale stabilny, mimo to, nie wiadomo, czy przeżyje.

Mimo że pochodząca z Pakistanu  kobieta zaprzeczyła romansowi z ofiarą, jej rodziny to nie przekonało. Postanowili zamordować jej domniemanego kochanka, by ratować honor muzułmanki. Funkcjonariusze Scotland Yardu oficjalnie ostrzegli ją, że powinna mieć się na baczności. Jeden ze skazanych jest bratem kobiety.

Według działacza organizacji Active Change Foundation, Imtiaza Qadira, morderstwo dla honoru cieszy się dużą popularnością wśród muzułmanów, jednak jego organizacja robi, co w ich mocy, by walczyć z barbarzyńskim obyczajem.

Kanada: Honor sięgnął dna

Sceną kolejnej zbrodni dla honoru jest Kingston w Kanadzie. Tu policja przed trzema tygodniami odnalazła ciała trzech sióstr w samochodzie na dnie kanału Rideau.

Podczas próby ucieczki z kraju aresztowano troje podejrzanych. Gazeta „La Presse” donosi, że są to: ojciec dziewcząt Mohammed Shafi, jego żona Tooba Mohammad Yhaya i ich 18-letni syn. Ofiary- Zainab, 19 lat , Sahar, 17 lat  i Geeti, lat 13, zginęły razem z ciotką Roną Amir Mohammed 30 czerwca, gdy wracały z wycieczki nad wodospad Niagara do Toronto.

Diba Masoomi, siostra zamordowanej wraz z siostrami kobiety, nie ma wątpliwości, że jest to morderstwo dla honoru. Według Daiby jej siostra obawiała się o swoje życie. Zarówno ona, jak i Zainab otrzymywały groźby śmierci z powodów społecznych, kulturowych i rodzinnych.

Wywodząca się z Afganistnu rodzina przybyła do Kanady dwa lata temu, po piętnastoletnim pobycie w Dubaju. Według krewnych Shafi – zamożny biznesmen z branży elektronicznej, nie  był konserwatywnym muzułmaninem. Córki ubierały się współcześnie, ale skromnie i nie nosiły chust.

W sprawie tej jest wiele znaków zapytania, czy oczywistych sprzeczności. Według zeznań ojca po przybyciu do Kingston, około 1:30 w nocy najstarsza córka wzięła klucze do samochodu, żeby wziąć ubrania, a o 7:30 kiedy Shafi się obudził auta nadal nie było. Jednak rodzina podała policji, że najstarsza z sióstr wzięła auto, by ćwiczyć jazdę samochodem-nie był to pierwszy raz kiedy nieposłuszna dziewczyna to zrobiła.

Nie wiadomo jak samochód Nissan Sentra pokonał bramę i kamienne cumy na nabrzeżu ani kim właściwie jest Rona Amir Mohammed. Według policji była ona pierwszą żoną Shafiego, jednak nie mogła mieć dzieci i z tego powodu mężczyzna ożenił się z inną kobietą, nie biorąc jednak rozwodu z pierwszą żoną. W kulturze islamu jest to zjawisko akceptowane i często występujące, jednak w kulturze europejskiej to zwykła poligamia, natomiast morderstwa dokonane na młodych kobietach przez ich rodzinę z powodu „nieposłuszeństwa”, czy  też „dla ratowania honoru” są zbrodnią, dla której nie ma usprawiedliwienia.

JB npdst EarthTimes, TheStar, TheDailyMail

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook