Meczety nie pasują do Czech

Meczet w Brnie.
| 30 komentarzy|
image_pdfimage_print

Lider południowomorawskiej partii KDU-CSL Stanislaw Juranek i przewodniczący partii ludowców David Macek sprzeciwili się budowie nowego meczetu w Brnie.

Meczet w Brnie.
Meczet w Brnie.

Tolerancja to jedno, a naiwność to drugie, powiedział muzułmanom Macek. Nigdzie w Czechach nie powinny stać nowe meczety – twierdzą obaj politycy. Nie powinniśmy w Republice Czeskiej powtarzać błędów, ktorych się dopuszczono odnośnie muzułmanów w Europie, dodał Macek. W Jemenie lub Arabii Saudyjskiej nie ma kościołów. Ich budowa po prostu nie jest możliwa, przypomniał Juranek.

Muzułmanie mają już jeden meczet na ulicy Videnskiej w Brnie od 11 lat. Przed powstaniem praskiego miejsca modlitwy był on pierwszą muzułmańską kaplicą w Czechach. Teraz przy rozrastającej się brneńskiej społeczności wyznawców zaczyna być im tam ciasno.

Według Muniba Hasana, przewodniczącego brnieńskiej fundacji islamskiej, jego  współwiernym brakuje przede wszystkim sali wykładowej i czytelni (miejsca gdzie można się uczyć). Oficjalnie jednak muzułmanie nie starają się o pozwolenie na budowę, nie mają też wybranego odpowiedniego miejsca.

Munib Hasan już wcześniej ogłosil, że ma nadzieję na to, że miasto wesprze muzułmanów, ponieważ dotąd między rodzimymi mieszkańcami Brna a cudzoziemcami, którzy przeprowadzili się tu z krajów arabskich, panowały dobre relacje.

Zastępca prezydenta Brna, ludowiec Daniel Rychnowski już powiedział lokalnym muzułmanom, że jego koledzy z partii zasiadający w radzie miejskiej im nie pomogą. Osobiście sądzę, że Brno już raz przejawiło swoją tolerancję tym, że zgodziło się na budowę meczetu na ulicy Videnskiej, to wystarczy, powiedział Rychnowski.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -
Świńska głowa na ogrodzeniu praskiego meczetu
Świńska głowa na ogrodzeniu praskiego meczetu

Radni, urzędnicy i mieszkańcy Brna występowali przeciwko budowie pierwszego meczetu. Jednak w końcu muzułmanom udało się kaplicę postawić, ale bez typowej wieży – minaretu, ponieważ uznano, że mógłby on naruszyć koloryt stolicy Moraw.

Warto przypomnieć, że również w Pradze atmosfera jest raczej niesprzyjająca dla islamu. W marcu na ogrodzeniu praskiego meczetu ktoś powiesił świńską głowę i umieścił napis „Nie islamowi”. W Czechach jest 14 tysięcy muzułmanów, w Brnie mieszka ich sześciuset.

Oprac. MS/PJ na podst. aktualne.cz

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook