Praski imam wzywa muzułmanów do zbrojenia się

„W świetle ostatnich tragicznych wydarzeń informuję wszystkich naszych członków, zwłaszcza mężczyzn – wszystkich, którzy są zainteresowani wydaniem pozwolenia na broń, uzbrojeniem się, by chronić swoje zdrowie i mienie – skontaktujcie się ze mną, a ja wam w tym pomogę”, powiedział w wideo nagranym w reakcji na zamach w Christchurch Leonid Kusznarenko, imam z Pragi.

Liderzy społeczności muzułmańskich w Czechach odcięli się od jego zachowania. Domagają się wyjaśnień i uważają, że jego słowa mogą tylko pogłębić napięcia między czeskim społeczeństwem a muzułmanami.

Kusznarenko odpowiada, że ochrona meczetów w Stanach Zjednoczonych jest standardowa i muzułmanie są uzbrojeni. „Nie chcę być bierny i czekać, aż terrorysta wpadnie do meczetu”, argumentuje.

[youtube]https://youtu.be/_pxAJzpDfJY[/youtube]

Kusznarenko pochodzi z Odessy na Ukrainie, gdzie wykonywał zawód prawnika. Niedawno został wybrany na lidera muzułmanów Pradze, ale wybór ten kontestowany jest przez część społeczności. W przeszłości Kusznarenko był osobą bliską imamowi Samerowi Szahedahowi. Szahedah, który został oskarżony o wspieranie terroryzmu, z tego powodu uciekł do Mauretanii, a później do Jordanii, gdzie został aresztowany.

Kusznarenko według informacji krążących w internecie i pochodzących ze środowiska muzułmańskiego to zwolennik Kremla, miłośnik boksu i sportów kontaktowych oraz strzelectwa. (j)

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Bitwa o wolność słowa przegrana na własne życzenie

Indie: światowa awantura o hadis [Opinia]

Film o islamie znika z brytyjskich kin