Kolejny problem z imigrantami: analfabetyzm

Die Lehrerin Engela Witte unterrichtet am 17.08.2015 an der Universität in Vechta (Niedersachsen) in einem Deutschkurs für Flüchtlinge. Die Universität veranstaltet in der vorlesungsfreien Zeit einen Deutschkurs für akademisch interessierte Flüchtlinge. Foto: Carmen Jaspersen/dpa (zu lni "Unis bieten Deutschkurse für Asylbewerber an" vom 13.09.2015) +++(c) dpa - Bildfunk+++
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

 

Federalny Urząd d/s Migracji i Uchodźcow (BAMF) zaniepokojony jest słabymi postępami językowymi imigrantów – analfabetów.

Chodzi o ponad 40-tysięczną grupę, która mimo specjalnych kursów i dodatkowych szkoleń nie była dotąd w stanie opanować niemieckiego nawet na podstawowym poziomie.

Jak donosi gazeta „Bild am Sonntag” zjawisko jest o tyle niepokojące, że analfabeci byli objęci intensywnym i kosztownym szkoleniem w małych grupach, w ramach nawet do 1300 godzin nauczania języka. Tylko w pierwszym półroczu 2017 roku skorzystalo z takiej możliwości ponad 43 tysiące migrantów analfabetów, co stanowilo ponad 11 procent wszystkich uczestnikow kursow językowych organizowanych przez niemieckie agendy rządowe d/s migracji.

Z danych BAMF wynika, ze przeszło 80 procent analfabetów nie poczyniło znaczących językowych postępów. To oznacza, że osoby te nie będą miały w Niemczech szans nie tylko na zdobycie zawodowych kwalifikacji, ale nawet zatrudnienie do prostych prac pomocniczych. Najgorzej w tych statystykach wypadli przybysze z Iraku i Erytrei.

Problem sygnalizowany obecnie przez BAMF nie jest niczym nowym. Już w 2016 roku, kierujący Federalną Radą Oświatową rektor Uniwersytetu w Hamburgu prof. Dieter Lenzen ostrzegał, że wielu migrantów z krajów arabskich i afrykańskich może, z powodu bardzo niskiego poziomu wykształcenia, napotkać w RFN na poważne problemy integracyjne.

„Ponad 65 procent z nich nie osiąga, nawet podstawowej umiejętności czytania ze zrozumieniem” – informował rektor. Jego zdaniem, nawet w przypadku studentów z Bliskiego Wschodu trzeba się liczyć średnio z dwuletnim intensywnym nauczaniem języka, na poziomie minimum 20 godzin tygodniowo.

Jesienią 2015 hamburska uczenia wystartowała z inicjatywą pomocy imigrantom pragnącym studiować. Z oferty tej skorzystało wówczas blisko 3000 młodych migrantów, jednak po roku szkolenia zaliczyło je zaledwie 60 osób. „Reszta miała rozmaite problemy i trudności, co trzeba zauważyć, nie wynikające z winy naszej uczelni” – wyjaśnił rektor Lenzen.

AEW

Źródła: http://www.dw.com ; https://www.welt.de ; http://www.sueddeutsche.de

 

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook