Kobieto Zachodu, burka cię ochroni

Kobiety w nikabach - ochronione przed napaścią na tle seksualnym?
| 34 komentarzy|
image_pdfimage_print

Terry Davidson

Islamski kaznodzieja w Toronto chce nakazać prawnie kobietom „zakrywanie się”, co ma je chronić przed napastowaniem seksualnym.

33-letni konwertyta Al-Haashim Kamena Atangana nawołuje do zmian w prawie w rekacji na ostatnie napaści na kobiety na York University. Jest on członkiem Muslim Support Network i jednym z kaznodziei często przemawiających na ulicach w Toronto. W mailu przesłanym do gazety „Toronto Sun” Attagana pisze, że „powodem…tych ataków o podłożu seksualnym jest kanadyjskie prawo, które daje zbyt dużą swobodę kobietom” w kwestii ubioru. „Powinnyście brać przykład z kobiet muzułmańskich”, dodaje. „Dlaczego kobiety te, ubierające się długie suknie i okrywające głowy chustami, nie padają ofiarą takich ataków?”

Atangana planuje wydać swoje propozycje drukiem, a będzie tam można przeczytać, że „powodem dla którego kobiety są gwałcone, jest ich zbyt prowokujący ubiór” oraz sugestię aby „Toronto było pierwszym miastem w Ameryce Północnej, które prawnie zakaże kobietom prowokacyjnego ubierania się”. Jest przekonany, że inne miasta kontynentu podążą za przykładem Toronto.

Kaznodzieja dodaje, że nie oczekuje, iż zachodnie kobiety będą ubierały się jak muzułmanki, ale powinny posiadać swój „kodeks ubioru”. Pochwala też słowa oficera policji w Toronto Michaela Sanguinettiego, który powiedział, że jeśli kobiety nie chcą stać się ofiarami napaści nie powinny ubierać się jak „dziwki”.

Na stronie internetowej Muslimsupport.net prowadzonej przez organizację do, której należy Atangana możemy znaleźć linki do stron radzących jak przejść na Islam oraz rady dotyczące islamskiego sposobu ubierania się jak na przykład: „Mężczyźni muszą zakrywać swoje ciała od pępka do kolan, ale podczas modlitwy muszą także osłaniać ramiona”; „Kobiety muszą zakrywać całe ciało za wyjątkiem twarzy, dłoni i stóp. Jednakże jeśli wychodzą na zewnątrz muszą też zakrywać część twarzy”.

Kobiety w nikabach - ochronione przed napaścią na tle seksualnym?

Pisarz Tarek Fatah, reprezentant umiarkowanego islamu, mówi, że poglądy Atangany są przykładem wrogości w stosunku do kobiet prezentowanej przez skrajny islam. Są przykładem wersów z Koranu rozszerzonych tak, aby pasowały do staroświeckiej, patriarchalnej ideologii szerzonej przez Bractwo Muzułmańskie. Fatah komentuje: “Nie chodzi o to, co kobieta ma na sobie. Chodzi o to, że niektórzy muzułmanie są przekonani, iż nienoszenie okrycia głowy przez kobietę jest w porządku, ponieważ oznacza to, że jest ona “chętna” (…) i nie należy do społeczności pobożnych islamskich kobiet.”

Według Fataha głupotą jest myślenie, że kobiety noszące tradycyjny strój islamski unikną napastowania. Podaje on przykład Egiptu, gdzie dominuje islam i jednocześnie rośnie odsetek kobiet napastowanych seksualnie. Według raportu z 2008 roku 83% egipskich kobiet doświadczyło przemocy seksualnej, pomimo że przeszło 50% nosi chusty lub inne okrycia głowy. Raport kończy się stwierdzeniem: ”Przytoczone dane obalają mit, że napastowanie seksualne ma związek z tym, jak kobieta się ubiera. Zadają też kłam stereotypowemu podejściu kultury patriarchalnej, które zakłada, że to kobieta zawsze jest winna, nawet kiedy jest ofiarą”.

Alia Hogben z Canadian Council of Muslim Women ma inny pogląd na sprawę: poglądy Atangana nie mają zbyt wiele wspólnego z islamem, ale odzwierciedlają marzenie niektórych mężczyzn o panowaniu nad kobietami. Hogben twierdzi, że “nie ma absolutnie żadnego związku pomiędzy ubiorem kobiety, a tym, czy będzie napastowana”. Zgadza się także, że nawet “dobre i pobożne” muzułmanki są napastowane seksualnie, chociaż noszą skromne ubranie i nakrycie głowy.(p)

Tłumaczenie: Severus Snape

Źródło: http://www.torontosun.com/2012/07/16/muslim-street-cleric-wants-to-protect-canadian-women-from-sex-assault-by-forcing-them-to-cover-up

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook