Islamski ekstremizm motorem prześladowań chrześcijan

| 8 komentarzy|
image_pdfimage_print

Open Doors, organizacja monitorująca prześladowania chrześcijan na świecie podaje, że co najmniej 2100 wyznawców chrześcijaństwa zostało zamordowanych ze względu na wiarę w 2013 roku.

Większość stanowią Syryjczycy.  Mimo że od stuleci mniejszość chrześcijańska żyła w Syrii, radykalni islamiści nasilają prześladowania wobec nich.

Open Doors to pozawyznaniowa amerykańska organizacja, założona w latach 50. Zajmowała się wówczas przemycaniem Biblii do komunistycznych krajów Europy Wschodniej; dziś przeprowadza doroczne badania w 50 krajach, gdzie chrześcijanie są prześladowani.

Nie ma wątpliwości, że głównym napędem dla prześladowań chrześcijan w 36 krajach z listy pięćdziesięciu, w których są one najdotkliwsze, jest islamski ekstremizm – stwierdza raport za 2013 rok.

Syria
Maaloula w Syrii

Najgorszym krajem dla chrześcijan pozostaje Korea Północna, która oficjalnie jest państwem ateistycznym, a jedyny dozwolony tam kult, to kult osoby Kim Ir Sena. Za samo posiadanie Biblii można zostać skazanym na śmierć albo trafić do więzienia na dożywocie. Zgodnie z doniesieniami Open Doors, ponad 70 000 chrześcijan przebywa w koreańskich obozach pracy i więzieniach.

Pozostałe cztery kraje z pierwszej piątki, gdzie najgorzej prześladuje się chrześcijan, to niestabilne kraje muzułmańskie: Somalia, Syria, Irak i Afganistan. Sytuacja najbardziej pogorszyła się w Syrii, która przed rozpoczęciem wojny domowej trzy lata temu miała populację chrześcijan rzędu 1.7 miliona. Syryjska opozycja jest coraz bardziej związana z islamistami, a pozycja chrześcijan słabnie na wszystkich frontach. Są oni porywani, mordowani i maltretowani, a budynki kościołów niszczone – czytamy w raporcie.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Sytuacja znacznie się pogorszyła od czasu, kiedy profesjonalni dżihadyści zaczęli napływać do kraju z zagranicy, żeby walczyć w konflikcie, jak np. dżihadyści z Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie, sunnickiej organizacji terrorystycznej. Ostatnio ofiarami ataków stały się posługujące się językami aramejskimi wspólnoty w Maaloula i Sadad.

Open Doors powołuje się jedynie na bardzo powściągliwe statystyki z mediów informacyjnych oraz od informatorów z krajów objętych analizą. Organizacja podaje, że minimalna liczba syryjskich chrześcijan zamordowanych za wiarę to 1213. Ta liczba przewyższa zbiorczą liczbę ofiar prześladowania chrześcijan z całego świata w 2012 roku.

Następna na liście jest Nigeria, której społeczeństwo jest niemalże równo podzielone na chrześcijan i muzułmanów. W tym kraju z rąk nowopowstałych zbrojnych band islamistów, takich jak Boko Haram, zginęło ponad 600 chrześcijan. Grupy te podkładają również bomby pod chrześcijańskie szkoły i kościoły.

Raport podaje, że w Somalii “wycofujący się rebelianci z al-Szabaab dają upust swojemu gniewowi wprowadzając coraz bardziej restrykcyjne wersje szariatu. Mniejszość chrześcijańska w Somalii jest niewielka i coraz bardziej się kurczy, ponieważ każdy, kto ujawni się z wiarą, ryzykuje życiem. Zgodnie z prognozami Open Doors, w 2014 roku należy zwrócić szczególną uwagę na targaną wojną domową Republikę Środkowoafrykańską.

Tłumaczenie GB, Severus Snape.
Źródła:  www.rt.com,  www.examiner.com

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook