Islamiści w Kanadzie trzymają się mocno

Iqra Khalid  i premier Justin Trudeau (Foto: https://www.inquisition.ca)

Kanadyjska Partia Zielonych wydaliła ze swych szeregów kandydata do parlamentu z okręgu wyborczego Lévis-Lotbinière w Quebecu po tym, jak okrzyknięto go „islamofobem”, ponieważ skrytykował przywódcę meczetu.

Luc Saint-Hilaire, który do niedawna przebywał w Algierii, prowadząc szkolenie w ramach Programu ONZ na rzecz równości praw dla muzułmanek, w większości noszących zasłony, powiedział, że po prostu wezwał rzecznika społeczności muzułmańskiej Quebecu do zareagowania po [domniemanym] brutalnym akcie agresji, który wstrząsnął całym regionem. „Uważam, że milczenie rzecznika (w normalnych warunkach bardzo aktywnie wypowiadającego się na forum publicznym w imieniu swej społeczności) sugeruje odmowę potępienia owego aktu agresji” – stwierdził Saint-Hilaire.

Nawiązywał on do zajścia z udziałem 39-letniego taksówkarza z Quebec City, Freja Haja Messaouda, który został oskarżony o próbę zabójstwa byłej żony poprzez jej podpalenie.

„Nie chcę być przedmiotem publicznej kontrowersji. Wolałbym, aby wszystko to zostało jak najszybciej zapomniane – powiedział Saint-Hilaire, ale podkreślił: – Nie jestem rasistą ani islamofobem”.

Saint-Hilaire nie jest pierwszym i na pewno nie ostatnim kanadyjskim politykiem padającym ofiarą lobbingu, który rozpoczął się w 2018 r. wraz z zaakaceptowaniem przez parlament niesławnego wniosku M-103, zgłoszonego przez liberalną deputowaną Iqrę Khalid. Wniosek ten, tak jak przewidywałem, może doprowadzić do stłamszenia wszelkich przejawów krytyki islamskiej teokracji w Kanadzie.

Zanim Partia Zielonych ukarała Saint-Hilaire’a za krytykę islamskiego duchownego, odrzuciła nominację Salima Mansura na kandydata, ponieważ on również został uznany za zbyt krytycznego wobec kwestii islamskich, mimo że sam jest muzułmaninem.

Zaledwie trzy dni po ataku na Saint-Hilaire’a, kolejny kandydat Partii Konserwatywnej pojawił się na celowniku. Tym razem ofiarą padła Ghada Melek, kandydująca z ramienia partii konserwatywnej do okręgu Mississauga-Streetsville, a skarga pochodziła od imama Ibrahima Hindi z Mississauga. Imam Hindi zażądał, aby przywódca partii konserwatywnej, Andrew Scheer, wydalił Melek. Napisał: „Scheer musi działać szybko i zdecydowanie, usuwając nazwisko Melek z kart do głosowania i nadając ton nadchodzącym wyborom w październiku, pokazując, że robienie z muzułmanów kozłów ofiarnych oraz polityka tożsamości nie są mile widziane”.

Na czym więc polegało przestępstwo Melek? Wygląda na to, że w 2018 r. egipska aktywistka społeczności koptyjskich chrześcijan, sprzeciwiła się reklamom promującym hidżab umieszczonym na autobusach miejskich, a powołującym się na chrześcijaństwo i chrześcijańską symbolikę. Reklamy były sponsorowane przez Islamic Circle of Norh America (ICNA). Żądając od Scheera zwolnienia Melek, imam Hindi zapytał przywódcę konserwatystów: „Jaki jest sens popierać kandydatkę, która uważa, że ​​religijność nie należy do sfery publicznej?”.

Moja odpowiedź brzmiałaby: Taki, że Melek jest świadoma jednej czy dwóch rzeczy, jakich naiwni, obciążeni poczuciem winy politycy głównego nurtu nie widzą. List Melek do burmistrz Mississaugi, Bonnie Crombie, w sprawie promocji hidżabu ujawnia, dlaczego imamowie tacy jak Hindi chcą, żeby zniknęła ze sceny. „Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam tę reklamę w autobusie, nie zwróciłam na to większej uwagi, ponieważ myślałam, że to reklama z Egiptu. Wiele egipskich kobiet przestaje obecnie nosić hidżab, bo zdały sobie sprawę, że był to raczej symbol polityczny i kulturowy niż religijny” – napisała.

I za to, że Ghada Melek miała odwagę wystąpić przeciw temu w Kanadzie, aktywiści domagają się bezczelnie jej odsunięcia. A jeśli Scheer usunie Melek, Trudeau wygra drugą kadencję jako premier.

Tarek Fatah

Autor jest muzułmańskim aktywistą, pisarzem i prezenterem tv, felietonistą „Toronto Sun”. Założył Kanadyjski Kongres Muzułmański i działa na rzecz reformy islamu. Jego ostatnia książka nosi tytuł „The Jew is not my enemy”. Terroryści z ISIS planowali zamach na jego życie, lecz zostali aresztowani. Oświadczyli, że poglądy głoszone przez Fataha na YouTube na temat islamu są „wysoce naganne”.

—————–

Tłumaczenie Memphis, na podst. https://torontosun.com/opinion/columnists/fatah-the-push-to-boot-candidates-accused-of-islamophobia-raises-questions#comments

Tytuł – red. Euroislamu

Polecamy również inny tekst Tareka Fataha: https://euroislam.pl/jestem-islamofobem-jak-mnie-ukarzecie/

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Tarek Fatah

Założyciel Muslim Canadian Congress (Kanadyjski Kongres Muzułmański) i felietonista w “Toronto Sun”. Wraz z Robertem J. i Abby B. Levine jest członkiem Forum Bliskowschodniego.Jego ostatnia książka nosi tytuł „The Jew is not my enemy”. Terroryści z ISIS planowali zamach na jego życie.

Inne artykuły autora:

Kara śmierci za wpis na WhatsAppie

Fatah: Muzułmanie doświadczają przemocy zwykle od muzułmanów

Islamistyczny terroryzm. Kto wypowie te słowa?