Islamiści w Kanadzie trzymają się mocno

Iqra Khalid  i premier Justin Trudeau (Foto: https://www.inquisition.ca)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Kanadyjska Partia Zielonych wydaliła ze swych szeregów kandydata do parlamentu z okręgu wyborczego Lévis-Lotbinière w Quebecu po tym, jak okrzyknięto go „islamofobem”, ponieważ skrytykował przywódcę meczetu.

Luc Saint-Hilaire, który do niedawna przebywał w Algierii, prowadząc szkolenie w ramach Programu ONZ na rzecz równości praw dla muzułmanek, w większości noszących zasłony, powiedział, że po prostu wezwał rzecznika społeczności muzułmańskiej Quebecu do zareagowania po [domniemanym] brutalnym akcie agresji, który wstrząsnął całym regionem. „Uważam, że milczenie rzecznika (w normalnych warunkach bardzo aktywnie wypowiadającego się na forum publicznym w imieniu swej społeczności) sugeruje odmowę potępienia owego aktu agresji” – stwierdził Saint-Hilaire.

Nawiązywał on do zajścia z udziałem 39-letniego taksówkarza z Quebec City, Freja Haja Messaouda, który został oskarżony o próbę zabójstwa byłej żony poprzez jej podpalenie.

„Nie chcę być przedmiotem publicznej kontrowersji. Wolałbym, aby wszystko to zostało jak najszybciej zapomniane – powiedział Saint-Hilaire, ale podkreślił: – Nie jestem rasistą ani islamofobem”.

Saint-Hilaire nie jest pierwszym i na pewno nie ostatnim kanadyjskim politykiem padającym ofiarą lobbingu, który rozpoczął się w 2018 r. wraz z zaakaceptowaniem przez parlament niesławnego wniosku M-103, zgłoszonego przez liberalną deputowaną Iqrę Khalid. Wniosek ten, tak jak przewidywałem, może doprowadzić do stłamszenia wszelkich przejawów krytyki islamskiej teokracji w Kanadzie.

Zanim Partia Zielonych ukarała Saint-Hilaire’a za krytykę islamskiego duchownego, odrzuciła nominację Salima Mansura na kandydata, ponieważ on również został uznany za zbyt krytycznego wobec kwestii islamskich, mimo że sam jest muzułmaninem.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zaledwie trzy dni po ataku na Saint-Hilaire’a, kolejny kandydat Partii Konserwatywnej pojawił się na celowniku. Tym razem ofiarą padła Ghada Melek, kandydująca z ramienia partii konserwatywnej do okręgu Mississauga-Streetsville, a skarga pochodziła od imama Ibrahima Hindi z Mississauga. Imam Hindi zażądał, aby przywódca partii konserwatywnej, Andrew Scheer, wydalił Melek. Napisał: „Scheer musi działać szybko i zdecydowanie, usuwając nazwisko Melek z kart do głosowania i nadając ton nadchodzącym wyborom w październiku, pokazując, że robienie z muzułmanów kozłów ofiarnych oraz polityka tożsamości nie są mile widziane”.

Na czym więc polegało przestępstwo Melek? Wygląda na to, że w 2018 r. egipska aktywistka społeczności koptyjskich chrześcijan, sprzeciwiła się reklamom promującym hidżab umieszczonym na autobusach miejskich, a powołującym się na chrześcijaństwo i chrześcijańską symbolikę. Reklamy były sponsorowane przez Islamic Circle of Norh America (ICNA). Żądając od Scheera zwolnienia Melek, imam Hindi zapytał przywódcę konserwatystów: „Jaki jest sens popierać kandydatkę, która uważa, że ​​religijność nie należy do sfery publicznej?”.

Moja odpowiedź brzmiałaby: Taki, że Melek jest świadoma jednej czy dwóch rzeczy, jakich naiwni, obciążeni poczuciem winy politycy głównego nurtu nie widzą. List Melek do burmistrz Mississaugi, Bonnie Crombie, w sprawie promocji hidżabu ujawnia, dlaczego imamowie tacy jak Hindi chcą, żeby zniknęła ze sceny. „Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam tę reklamę w autobusie, nie zwróciłam na to większej uwagi, ponieważ myślałam, że to reklama z Egiptu. Wiele egipskich kobiet przestaje obecnie nosić hidżab, bo zdały sobie sprawę, że był to raczej symbol polityczny i kulturowy niż religijny” – napisała.

I za to, że Ghada Melek miała odwagę wystąpić przeciw temu w Kanadzie, aktywiści domagają się bezczelnie jej odsunięcia. A jeśli Scheer usunie Melek, Trudeau wygra drugą kadencję jako premier.

Tarek Fatah

Autor jest muzułmańskim aktywistą, pisarzem i prezenterem tv, felietonistą „Toronto Sun”. Założył Kanadyjski Kongres Muzułmański i działa na rzecz reformy islamu. Jego ostatnia książka nosi tytuł „The Jew is not my enemy”. Terroryści z ISIS planowali zamach na jego życie, lecz zostali aresztowani. Oświadczyli, że poglądy głoszone przez Fataha na YouTube na temat islamu są „wysoce naganne”.

—————–

Tłumaczenie Memphis, na podst. https://torontosun.com/opinion/columnists/fatah-the-push-to-boot-candidates-accused-of-islamophobia-raises-questions#comments

Tytuł – red. Euroislamu

Polecamy również inny tekst Tareka Fataha: https://euroislam.pl/jestem-islamofobem-jak-mnie-ukarzecie/

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook